Zor Patronun Üstesinden Gelmek İçin Çıkış Yolları

İş yerinizde sağlıklı çalışabilmenin ve huzurlu iş ortamının birinci koşullarındandır; patronla geçinebilmek. Patronla girilen her kötü diyalog, sonunuz için bir başlangıç niteliğine sahiptir. Artık diken üstündesiniz sayılır ve kırabileceğiniz her pot, bu sonun start düğmesi olabilir. İş arkadaşları da burada önemlidir. Ancak çalışanlar geçici, patron kalıcıdır. İş arkadaşlarınız her zaman değişir ama patron -batmadığınız sürece- değişmez.

iş görüşmesi

Zor patron, çalışanlar duygusal anlarını anlamayan, kötü durumların altında yatan durumları anlamayan, daha doğrusu anlamak istemeyen patrondur. Bu tür patronlar genelde çalışanlara değer vermez, her anda fırça çekmeyi bir marifet sanmaktadır. Bilinçaltında farklı şeyler yattığından bunları iş yerinde bastırmayı sever. Zor olanı şu ki; onun iki dudağından çıkabilecek sözler sizin için önemlidir, hem de çok.

Bu çıkmazların varlığında patron şu tip davranışlarda bulunabilir;

  • Hiç olmayacak yerde ayrım/kayırma yapabilir,
  • İş pozisyonlarını/ayarlarını yapamaz,
  • Sürekli değişkendir, bir dediğini ertesi gün değiştirebilir,
  • Çalışan umurunda olmaz ve kendi egoları ön plandadır,
  • Çalışanları iş potansiyeline göre değil, kendi beğenisine göre ödüllendirir/cezalandırır.

Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Bu tarz patronların bir boşluğu mutlaka vardır. Çünkü aklıyla değil,  hisleriyle hareket ederler. Aklıyla hareket etse çalışanlarına ayrım, verimi düşürecek hareketler yapabilir mi? Hayır diye duyar gibiyim J Bu yüzden açık taraflarını yakalamaya gayret gösterin. “Yapma” dediklerini yapmayın, ama göstermeyecek şekilde yapabilirsiniz. Bunu yapmadan önce şunları yapmanız tavsiye edilir;

Patronla Aranıza Sınır Koyun;

Bu sınır klasik çalışan-patron ilişkisi olsun. Bir öğrenci öğretmen değil. Senli/benli konuşmalardan ziyade, sizli/bizli konuşmaya özen gösterin. Eğer potansiyelinizin o iş yerine fazla olduğunu düşünüyorsanız bunları yapmaktan çekinmeyin. Yani sınır koymak burada işinize yarayabilir. Müdürken çay getirmeye başlamak çok aşağılık bir şey olsa gerek…

İş Prensibinizi Belirleyin;

Bir işe başladınız. Olması gerekenleri aldınız, her şey güzel gidiyor. Ama unuttuğunuz bir şey var; prensipleriniz. Bir işte olmazsa olmazlardandır. Nasıl bir firma bunları yapıyorsa, sizde bunları koymalısınız. Kendinizden taviz vermeyin. Taviz tavizi doğurur, unutmayın! Mesela işleri akşam bitişte değil de gün başlarken vermelerini söyleyin. Hem iş yeri için, hem sizin için, hem de potansiyel için önemlidir bu adımlar.

Düzgün Ortam Sağlamaya Gayret Gösterin;

Eğer iş yerinde diğer çalışanlardan iyi bir vaziyette olduğunuzu düşünüyorsanız, güzel planlar yapıp ortamı kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Bu adım biraz tehlikeli olabilir. Daha çok kendinizi vazgeçilmez gördüğünüz bir zamanda yapmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top