Connect with us

Hi, what are you looking for?

Güncel Haberler

Zam İsteme Sanatı..

Bir iş sahibisiniz ve almış olduğunuz para hak ettiğinizi düşündüğünüz işin karşılığı değil ise ,zam isteme zamanınız geldi demektir.Peki bu isteğinizi nasıl gerçekleştirebilirsiniz?Patronunuzu öfkelendirmeden ve bu zammı hak ettiğinizi göstererek nasıl istersiniz?

Zam için öncelikle yapmanız gerekenlerin başında işinizin değerini yükseltmektir.Zam isteme zamanına kadar işinize dört elle sarılın,azimle çalışın.Maillerinizi kontrol etmeyi ve sizden istenilen görevleri itekleri özenli bir şekilde yerine getirmeye çalışın.

iş görüşmesi

Sektörde aynı mesleği icra ettiğiniz kişilere ne kadar bir kazanca sahip olduklarını sorun.Kısacası piyasa arastırması,araştırmanızı yapın.Bu araştırmaya zam ve maaş konusuda dahil.

Zam isteme aşamasına geldiğinizde bunun için çok iyi bir zamanlama yakalamanız gerekecektir.Şu bir gerçekki bu zammı en çok hakeden biri olsanız bile, şirketin vazgeçilmez bir personeli olsanız bile zam isteyeceğiniz kişinin uygun bir anını yakalamanız gerekecektir.Bundan dolayıdır ki işyerine hergün düzenli bir şekilde özen göstererek gitmeye gayret edin.Uygun zamanı bulduğunuzda kapıyı sorunsuz çalabilecek bir ciddiyete sahip olun.

Zam konuşması sırası geldiğinde ise kurulan cümlelerin büyük bir önemi vardır.Örneğin “zam istiyorum” yerine “bu yıl nasıl bir zam artışı uygun gördünüz?” gibi yumuşak cümleler ve patronla aynı tür düşünceye sahip cümleler kurun.

Zam talebinize hayır cevabı almanız doğal birşeydir.Bu yüzden mekanı hemen terk etmemeye çalışın ve sizden beklenilenleri öğrenin.

Parayı ikinci plana atın ve işlerinizi rahat bir ortamda yürütebileceğinizi,sorumluluğunuzun artırılabileceğini ifade edin.

Patronunuzun hoşuna giden davranışlar arasında çalışanlarının göz önünde olması ve piyasa tarafından adının bilinmesi gelmektedir.Sizde piyasada adınızın bilinmesi için çeşitli konferanslar veya toplantılara katılabilir,bağlantılar  ve çevre edinebilirsiniz.

memurkafe.com / erhan t.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Özel Sektör İlanlar

Doğan Holding şirketlerinden biri olan Doğan online (DOL) 1999 yılından beri Türkiyenin öncü internet şirketlerinden birisi olmuştur. DOL internetteki tüm önemli iş modellerini kapsayan...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...