Yeni Mezunlardan Beklenen Özellikler

Yeni mezun oldunuz. Artık hayatın en önemli kararları alma vakti geldi. Ama üniversiteyi hep boş vererek geçirdiniz, derslere girmediniz, staj nedir görmediniz. Bu sizin hayatınızdaki en önemli kayıplardan biri. Şimdi boş olarak görebiliriz, ama bizim için önerilen şeyler gerçekten de bizim önemli şeyler. Ders çalışın demeleri bazen boş gelir, stajını düzgün yapın demeleri hepten boş gelir. Ama bunların telafisi çok zor, hatta imkânsız. Zamanı geri alma mümkün değil sonuçta. İşsizler ordusuna girip, çıkamama büyük maddi ve manevi anlamda sıkıntıya sokar sizi. Çalışmadığınız için ailenize yük olursunuz, yine çalışmadığınız için bir düzeniniz olmaz. Hatta evlilik müessesi bile ileri bir tarihe ertelenir. Çünkü hiçbir baba/anne, kızını işsiz birine vermek istemez (erkek adaylar için bu).

mezun

Şimdi sizler için verebileceğimiz önerilere göz atın. Bazen yazılı olan şeylere bağlı kalmak veya onları uygulamak ciddi anlamda kazançtır. Bir yer not edersiniz, dolabınıza yapıştırırsınız, mesajla yazıp belirli saatlerde sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bu baskı altında kalarak bir işi yapabilen adaylar için faydalı olabilir.

1. Ne İstediğiniz Farkında Olun

Ne istediğiniz bilmek adım atmadan önemlidir. Data Expert Genel Müdürü Hasan Altınkaya şöyle diyor; ”Kariyeriniz için bir analiz oluşturmayı ihmal etmeyin.” Bunun gibi çoğu firmanın insan kaynakları genel müdürleri bu konuda hemfikir. E sizde insan kaynaklarına başvuruda bulunduğunuza göre, merhemi söyleyen doktora inanmaktan başka çareniz yok.

2. Stajların Sizin İçin Önemli Olduğunu Bilin

Deneyim sahibi olmanın bir numaralı ve n kolay yolu staja gitmektir. Ama çevremizde de gördüğümüz kadarıyla gereken önem verilmiyor. Şunu söylemek gerekir ki, bakarak iş öğrenilmez. Öğrenilseydi kediler kasap olurdu.

3. “Bu İş Kolay” Demek Yetmez

Stajlarda gereken önem verilmediği takdirde, bu sözü söylemek pek fayda etmeyecektir.

4. Yabancı Dili Biliyorum Demekte Yetmez

Artık yabancı dil bilmek bile çok büyük bir avantaj olarak gösterilmiyor. Tamam, biliyor olabilirsiniz ama uygulamaya gelince ne kadar iyisiniz? Bunu pratikte uygulayabiliyor olmanız gerekir. Soru sorulduğunda cevapları şaşırmadan söylemeniz gerekmektedir.

Verisel Olarak Adaylarda Aranan Özellikler
  • Kişisel Becerileriniz; %34
  • Mezun Olduğunuz Üniversite; %26
  • Yabancı Dil; %11
  • Bilgisayar Bilgisi; %9
  • Stajyerlik; %7
  • Askerlik Durumu; %5
  • Yüksek Lisans Yapış; %8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top