Tatil planı yapan işçi ve memurların yasal hakları

tatilHürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot işçi, memurların izin süreleri ve izin ücretleriyle ilgili haklarını köşesine taşıdı. İşte tatil planı yapan çalışanların izin haklarıyla ilgili yasal hakları..

Şimdi tatile çıkma zamanı

OKULLAR kapandı, sıcaklar da iyice bastırmaya başladı.

Tatil yapmanın tam zamanı…
İşverenlerin izni, kendilerine bağlı. Galiba en zor olanı da bu..
İşçi ve memurların izinleri ise belirli kurallara bağlı.

PowerPlate ile fit bir görünüm

İŞÇİLERİN İZNİ

İşçinin, yıllık ücretli izne hak kazanabilmesi için en az bir yıl çalışmış olması gerekiyor. Bir yıldan az çalışanın izin hakkı yok.
Yıllık izin hakkı hizmet süresi;
– 1-5 yıl olanlara (5 yıl dahil) 14 günden,
– 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,
– 15 yıl (15 yıl dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden
az olamıyor.
İzin süresi, toplu iş sözleşmeleri ya da hizmet sözleşmeleri ile artırılabiliyor.

50 YAŞ FARKI

18 ve daha küçük yaştaki işçiler ile 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamıyor.
Yıllık ücretli izin, “iş günü” olarak verildiğinden, izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmıyor. Bu günler, izin sürelerine ekleniyor.
İşverenler, izin durumlarına ilişkin kayıt tutmak zorunda. Bunu “izin defteri” ya da “kartoteks” sistemi ile de izleyebilirler (Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği, Md.20).

MEMURLARIN İZNİ

Memurlarda izin;
– Hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) 20 gün,
– Hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için 30 gün
olarak uygulanıyor (Devlet Memurları K. Md. 102). Hemen belirtelim, işçiler için “iş günü” olan izin süresi, memurlarda “takvim günü” olarak uygulanıyor.
Memurlarda cari yıl ile bir önceki yıl hariç, kullanılmayan izin hakları düşüyor (DMK Md. 103). İşçi izin kullanmadığında, hizmet sözleşmesi sona erdiğinde, buna ilişkin ücretleri de alıyor…

PersonelAlım.com / Özel

1 Reply to “Tatil planı yapan işçi ve memurların yasal hakları”

  1. selahattin kırım dedi ki:

    saygıdeğer hocam; her zaman papağan gibi aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz..işçi ve memur izinleri farkını belirtmemişsiniz..her yerde bu şekilde ..sanki allahın emri..sen iznin ne kadar olup kaça bölündüğünü bırak ta, neden eşit değil onu söyle..işçiler resmi tatiller hariç izin yapıyor..20 gün izin alan işçi 24-26 gün arasında tatil yaparken memurlarda ise hafta sonu tatilleri de izinden sayılıyor..sokarım böyle adalete..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top