Stres Bulunmayan İşler – Tam Sizlere Göre Meslekler

Daha önceki konularımızda da belirtmiştik stressiz iş ortamının daha verimli, daha kaliteli olduğundan. Kafasını başka işlere yormayan çalışan, kendi işine adapte olacak ve verilen işi yerine getirecektir. Ülkemizde değil bu bütün dğnyada kabl görmüş bir kural diyebiliriz. Bazı iş yerleri hariç, çoğu iş yerinde ses çıkması verimi azaltır. İnsanın kafasını dinleyebilmesi gerekir motive olabilmesi için. bunu da ancak firmaların kendileri belirler. Örneğin ne yapar? Uygun ortamı sağlayacak hamleler yapar, doğru çalışanları uygun makamlara getirir, uygun ortamı sağlamak için gerekli harcamaları yapar vs vs.

memur

Bütün bunca zahmet stressiz bir çalışma ortamı içindir. Şimdi stresi bünyesinde barındırmayan meslekleri sıralayacağız. Bu mesleklerin tamamı stressiz diyemeyiz. Her işin bir zorluğu vardır mutlaka. Biz başta belirtelim.

Sıralamak gerekirse;

  1. 1.       Laboratuvar teknisyenliği; kan alıp götürme, idrar testleri gibi işlerle laboratuvar teknisyeni uğraşır. Testleri genel olarak bilgisayarlar yaptığı için pek bir zorluğu bulunmamakta. Ama eskiden bu araştırmaları insanlar yaptığı için baya zordu. Çünkü insan hata yapar ve sonuçları ağır olur. Şimdi suçu bile bilgisayara atma seçeneği gibi bir alternatifiniz olur. Ayrıca sağlık sektöründe olduğu için çalışma ücretleri de yüksektir.
  2. 2.       Kuyumculuk; Diğer mesleğimiz ise kuyumculuk. Kuyumculuk genel anlamda kendi işlerinin sahibidir. Halk arasındaki deyimle “kendi işinin patronu”dur. İstediği zaman işe başlar, istediği zaman ayrılır. Keyfi kota artırım ve indirimleri yapar. Yani istediği kadar satar veya satmaz. Kendilerine de hesap veremeyeceğinden stres sıkıntısı yoktur. Tabii bu iş için biraz para lazımdır ya da babadan kalacak bir kuyumcu dükkanı.

Diğer meslekleri sonraki makalelerimde dile getirmeye çalışacağız.

Sizlerinde dile getirmek istediği sorunlar veya öneriler varsa yorumlar kısmında bize ulaşabilirsiniz.

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top