Sizi ele veren beden dili

İş hayatınız süresince tanıdığınız ve iletişimde bulunduğunuz insanlara iletmek istediğiniz mesajları söylemleri yalın bir anlatım etkilemeyebilir.Bu neden anlatmak istediğiniz mesajı veya herhangi bir şeyi anlatırken kullanmış olduğunuz davranış ve tavırlarınız da çok çok önemlidir.

personel

Toplantılarda veya topluluk içerisinde hal ve hareket tarzınızda rahat olmanız gel olarak etkilidir.Hal ve tavırlarınızın  ortamlarınızda veya farklı ortamlarda sempatik olarak karşılanması aynı durumun iş hayatınızda da devam edebileceği anlamına gelmez.İş hayatnızdaki davranışlarınızı kontrol edin.

Çalıştığınız işyerinizde veya ofisinizde konuşma esnasında ayaklanmak,el hareketlerinizin ve ayak hareketlerinizin gereğinden fazla hareketli olması görünüş olarak kötü bir ambians yaratır.

İşyerinizde biriyle konuşurken masanızdaki herhangi bir obje ile oynamanız karşınızdaki kişiyi önemsiz ve dikkate alınmaya değer olmayan biri algısını oluşturur.Bu nedenle karşınızda ki konuştuğunuz kişiye odaklı ve ilgili olmak önemlidir.

Davarnışlarınızda sınırları zorlamayın genellikle sınırları olan hareket ve davranışlar yapmaya özen gösterin.İletişim esnasında fiziksel temaslardan kaçının.Çünkü bu davranışın karşınızdaki kişinin hoşlanmadığı bir davranış olma ihtimali yüksek.

Size anlatılan bir konuyu dinlemekteyken ellerinizi bağdaş biçiminde bağlamayın ve kişiye o anda  tüm dinleme  algılarınızın kapalı olduğunu hissettirmeyin.

Gülümsemek,tebessüm etmek bilindiği gibi kişiler ararsı pozitif bir ifade taşır.Konuşmalarınızda ,dinlemelerinizde karşınıdaki kişiye sık olmamak kaydıyla gülümsemek veya tebessüm etmek ortamu yumuşatmakla beraber,sizi ve karşınıdaki kişiyi de rahatlatacaktır.

İkili görüşmelerde karşınızdaki kişinin gözlerine uzun süreli bakmak rahatsılık verici olabilir bundan kaçınmanızı öneriyoruz.

memurkafe.com / erhan t.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top