Sigorta sektöründe çalışacak 1500 kişi aranıyor

Sigorta, 2012’ye hızlı başladı. Yaklaşık 55 bin kişinin çalıştığı sektör, Hazine Müsteşarlığı’nın stratejik planı ve son yıllardaki yabancı şirketlerin ilgisi ile büyümeye devam ediyor. Yenibiris.com ilanlarına göre bu dönemde sektörde 1500 kişi işe alınacak. Aranan pozisyonların başında satış temsilcisi ve bireysel güvence danışmanı geliyor. Sektör, İngilizce bilen deneyimsiz gençlere de cazip iş fırsatları sunuyor.
Geçtiğimiz yıl yüzde 21’in üzerinde büyüme gösteren sigorta sektörünün bu yıl da aynı hızla büyümesi bekleniyor. Yenibiris.com verilerine göre sigorta, 2012’ye hızlı başladı. İlk üç ayda iş ilanları yüzde 92 arttı. Sektörde şu anda en çok satış temsilcisi ve bireysel güvence danışmanı aranıyor.

Son yıllarda yabancı sermayenin artması, birleşmeler ve satınalmalar sektörde rekabeti artırırken Hazine Müsteşarlığı tarafından sigorta sektörüne yönelik hazırlanan 2009-2013 yılları için Stratejik Plan da büyümeye olumlu katkıda bulunuyor. Özel sağlık sigortaları ve bireysel emekliliğe vatandaşların ilgisi de artıyor. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) Aralık ayı verilerine göre 2011 yılında hayat dışı branşta sektör yüzde 21,25 büyüdü.
Sektör binlerce insana da iş imkanı sunuyor. Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı’nın (TSEV) verilerine göre sektörde toplam 55 bin kişi çalışıyor. Bireysel emeklilik aracılarının sayısı  ise 17 bine yaklaşıyor. Vakfın Sigorta Eğitim Birimi Yöneticisi H. Barış Taş, bu yılki istihdam planlarına dair şunları söylüyor: “Sektörde, faaliyet gösteren 63 sigorta şirketi toplam 15.468 kişiye istihdam sağlıyor. Bunun yanısıra ara eleman istihdamı sağlayan 16.386 acente, 85 broker ve 2.566 hasar eksperi bulunuyor. Her acentenin ortalama 3, her brokerin 15 ve her hasar eksperinin 2 kişiye iş olanağı sağladığı düşünüldüğünde sektörde ortalama ara eleman sayısı 55 bin kişiye ulaşıyor. Ayrıca, sektörde 16.716 gerçek kişi Bireysel Emeklilik Aracısı da çalışıyor. 2012’nin istihdam açısından ne şekilde devam edeceğine ilişkin net yargıda bulunmak yanlış olur ancak sektörün büyümesine paralel olarak istihdamın artacağını rahatlıkla söyleyebilirim”.
Deneyimsiz gençler için de cazip
Yenibiris.com’da içinde bulunduğumuz dönemde sektörde çalışacak yaklaşık 1500 kişi aranıyor. En çok aranan pozisyonlar ise satış temsilcisi ve bireysel güvence danışmanı. Sigorta, farklı alanlarda eğitim görmüş deneyimsiz üniversite mezunları için de cazip iş imkanları sunuyor. TSEV Yöneticilerinden H. Barış Taş gençlere şunları öneriyor: “Yeni mezunlar muhasebeden pazarlamaya, müşteri ilişkilerinden ürün geliştirmeye, teknik branşlardan hasara kadar pek çok birimde kendilerine yer edinebilir. Özellikle teknik ve aktüeryal branşlardaki spesifik bilgi ihtiyacı nedeni ile mühendislik, istatistik ve matematik mezunlarına cazip iş olanakları sunuluyor. Sektörün yeni mezunlara sunduğu en büyük avantaj halen dinamik ve gelişen bir yapı içinde kendilerini çok çabuk geliştirebilme ve kariyerlerinde hızlı bir yükseliş sağlama fırsatı yaratması. Yabancı firma sayısının fazla olmasından dolayı da yabancı dil bilen gençler bir adım önde olacak. Bu tip şirketler çalışanlarını rotasyon projeleri çerçevesinde orta ve uzun vadeli olarak yurt dışındaki genel merkezlerde de görevlendiriliyor.

“Yeni mezunları satış ve satış sonrası hizmetler kadrolarında değerlendireceğiz”
Çağlayan Bakaçhan / Garanti Emeklilik İK Müdürü
Bireysel Emeklilik Sektörü, çok hızlı büyümekte olan ve bu anlamda bir çok yeni mezun arkadaşımıza iş imkanı sağlamakta olan bir sektör. Hızlı büyümeye bağlı olarak ilerleyen yıllarda bu sektörde kariyer imkanlarının çok daha fazla olacağını, sektörün yeni yönetici adayları çıkaracağına inanıyorum.
Garanti Emeklilik olarak 2011’de 60 binden fazla aday başvurusu aldık. İşe alım süreçlerinde oluşturduğumuz standartlar ve doğru pozisyona doğru aday bakış açımız ile şirketimizde uzun vadeli istihdam edebileceğimiz kişileri bulmayı hedefliyoruz. Şirketimizde 800 üzerinde çalışanımız var. 2012 yılındaki işe alımlarımızı kadrolarımızdaki devinimlerimiz doğrultusunda ve Management Trainee  pozisyonuna yönelik olarak yapacağız. Garanti Emeklilik’in, ailesine yeni katılanlara verdiği teknik ve kişisel eğitimleri ile, başlangıç aşamasında çizdiği kariyer haritaları ve yöneticilerini yetiştirmek için oluşturduğu Değerlendirme ve Geliştirme Merkezi uygulamaları ile iş hayatına yeni başlayacak adaylar için bir okul niteliğinde olduğunu düşünüyorum.
“Sektör hareketli bir dönemde”
Selcen Doğan / Doğan Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yard.
Sektörümüzde hareketli bir döneme giriyoruz. Bunun sebeplerinden biri sigorta şirketlerindeki bazı yapısal değişiklikler. Ayrıca sektörde birleşmelerin, yeni satın almaların da görüşüldüğü bir dönemdeyiz. Bu faktörlere ek olarak broker sayısındaki artışları ve onların da yetişmiş eleman ihtiyaçlarını göz önüne almak gerekiyor. Uzmanlık gerektiren iş ve pozisyonlara eleman yerleştirme eğilimi ve müşterilere daha kaliteli hizmet verebilme arzusu da sektördeki hareketliliği olumlu yönde arttırdı.
Şirketimizde halihazırda 40 kişilik bir ekip olarak çalışıyoruz. Bizimle çalışmaya başlayan gençlere öncelikle temel sigortacılık eğitimlerini tamamlama hususunda yardımcı oluyoruz. Bu konuda sigorta şirketlerinden destek alıyoruz. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra kendi sistemimizi ve işleyişimizi öğrettiğimiz bir dönem geçiriyoruz. Ardından operasyonel birimlerde tecrübe kazanmalarını sağlayıp, muhasebe, hasar, kurumsal riskler, sağlık veya endüstriyel riskler departmanlarımızdan birinde kariyer olanakları yaratıyoruz.
Yeni mezunları şirketimizde öncelikle operasyonel birimlerde başlatıp, işi mutfağında öğrenmelerini sağlıyoruz. Sektörde çalışmak isteyen gençlere öncelikle İngilizceye yazılı ve sözel anlamda hakim olacak şekilde dil becerilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Sigorta sektörü uluslararası anlamda çok hareketli bir sektör. Ayrıca Türk piyasasındaki büyük şirketlerin çoğu yabancı sermayeli. İngilizceye hakim olmak gençlerin önünü açacak en önemli unsurlardan biri.

Sigorta sektöründe;
En çok ilan yayınlanan pozisyon adıEn çok başvuru alan pozisyon adı
Satış TemsilcisiFinansal Yatırım Danışmanı
Bireysel Güvence DanışmanıSatış Temsilcisi
Bireysel Emeklilik Satış MüdürüTazminat Yetkili Yardımcısı
Finansal Danışmanİnsan Kaynakları Uzmanı
Teknik PersonelYönetici Asistanı
kaynak:Yenibiris
______________________________________________________________

23 Replies to “Sigorta sektöründe çalışacak 1500 kişi aranıyor”

 1. ahmet özdemir dedi ki:

  slm ben gaziantepte ikamet ediyorum ve bi işe ihtiyacım var ne iş olyrsa yaparım saygılar

 2. sibel ulu dedi ki:

  selçuk üniv.yerel yönetimler mezunuyum(önlisan) sizinle çalışmak istiyorum

 3. sibel ulu dedi ki:

  Selçuk üniv.YerelYönetimler mezunuyum(önlisan)sizinle çalışmak istiyorum

 4. basak özeşme dedi ki:

  ticaret meslek lisesi açık ögretim son sınıf ögrenciyim acil işe ihtiyacım var yardımcı olursanız sewinirim

 5. tuğba dedi ki:

  Tuğba EDER 14.10.1992/ istanbul doğumluyum. Uludağ Üniv. Muhasebe ve Vergi Uyg(önlisans) mezunuyum.. bilgisayr ve teknolojiyle yakından ilgileniyorum. ve iş arıyorum.. ilginiz için teşekkürler

 6. isa dedi ki:

  slm bn meslekyüksek okulu mailye mezunuyum iş aryorumm başvryu nasl yapczz bilglndrrsenzzz çook memnun olrm

 7. veysi sezgin dedi ki:

  merhaba ben myo bankacılık ve sigortacılık böl.bu sene mezun oluyorum sigorta alanında çalışmak istiyorum iş tecrübem yok yazın sigortada staj yapacam bilginize arz ederim…..

 8. yahya dedi ki:

  veterıner sağlık teknıkerıtım hayvancılık konusunda kendımı çok gelıştırdım dıyebılırım…hangı bolge olursa olsun çalışmak ıstıyorum…

 9. sevda dedi ki:

  işe ihtiyacım var türk dili ve edebiyatı 2. sınıf öğrencisiyim

 10. murat dedi ki:

  Anadolu Üniv.İktisat Fak. mezunuyum iş arıyorum.

 11. HATİCE dedi ki:

  mrb ben hatice ben kamu yönetimi mezunuyum işsizim lütfen bana yardımcı olun konya yada istanbul yada türkiyenin her yeri olabilir siz yeterki yardımcı olun ALLAH RIZASI İCİN ÇOK İHTİYACIM VAR VE ÇOK MADURUM LÜTFEN BENİ ARAYIN YARDIMCI OLUN 05073804603

 12. BERRİN GUNAY dedi ki:

  denizlide ikamet ediyorum.diger illerede gidebilirim.bankacılık ve sigortacılık mezunuyum.bu sektörde kendimi geliştirmek istiyorum işe ihtiyacım var.şimdiden tesekkürler

 13. fatma kocagöbek dedi ki:

  ERCİYES ÜNİV LOJİSTİK mezunuyum aöf işletme 3.sınıf öğrencisiyim.İş arıyorum.

 14. zuhal dedi ki:

  önlisans çocuk gelişimi mezunuyım25 yaşındayım.Güler yüzlü ve çalışmayı seven biriyim.Çalışmak isterseniz çok sevinirim. Teşekkürler..

 15. hatice dedi ki:

  merhaba ben aof türk dili ve edebiyat 3 sınıf öğrencisiyim bana görede bir varmı?
  varsa bana e-mail atabilirmisiniz

 16. SİBEL SÜRÜCÜ dedi ki:

  Meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum . 25 yaşındayım.Sosyal hizmetler bölümü açıköğretimde okuyorum.Güler yüzlü ve çalışmayı seven biriyim.Çalışmak isterseniz çok sevinirim.mail olarak ulaşabilirsiniz sibellsurucu@gmail.com Teşekkürler..

 17. gülşah dedi ki:

  aöf iki yıllık bankacılık ve sigortacılık mezunu olacağım bu yıl 2012 da bana da uygun bir iş olur inşallah bilgileriniz için teşekkür ederim. gullusah198855@hotmail.com

 18. ibrahim dedi ki:

  mrb adım ibrahim iş arıyorum istanbul yenidoğan sancaktepede oturuyorum bu işe girmek istiyorum . cep.0537 208 21 76 dır benim..

 19. özgür dedi ki:

  çok begendim.inşallah bir çok insana iş imkanı olur.ben de lise mezunu ama aöf saglık kurumları işletmesinde son 2 dersimi veriyorum ve bitecek inşallah.yurt dışında çok çalıştım ingilizcem çok iyi umarım banada bir iş vardır.tlf.5388346765 ararsanız ayrıntılı konuşabiliriz.teşekürler.

 20. mustafa dedi ki:

  Erzincan Üniversitesi Kemah Meslek Yüksek Okulu Bankacılık ve Sigortacılık bölümüden 2010_2011 mezun Mustafa Esen’ım.
  Finans ve işletme konusunda bilgi sahibiyim ve bilgisayar alanında profesyonel bir bilgiye sahibim.
  Profesyonel bir işletme yöneticisi olmak hedefiyle çıkmış olduğum yolda,FİNANS işletme gibi alanında
  çalışmak istiyorum.05434879643

 21. hatice doğan yeşil dedi ki:

  sigortalı bi işte çalışmak istiyorum istanbul avrupa yakası tercihimdir

 22. FATİH dedi ki:

  bide biz bulaydık hayırlısı ile

 23. ahmet babacan dedi ki:

  sayenizde iş buldum çok tesekkür ederim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top