Sanayi Personel Eleman İşçi Alımı

Sanayi sektöründe çalışmak isteyenlere büyük fırsat. Sanayi sektöründeki personel eleman ihtiyacı iyice gün yüzüne çıktı. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), firmaların kalifiye personel, eleman ve işçi bulmakta sıkıntı çektiği bildirildi. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, yaptığı açıklama, bölgede faaliyet gösteren 102firmada kaynakçı, mobilya döşemecisi, terzi, montajcı, presçi ve tornacı gibi 25 branşta ve vasıfsız iş kollarında personel eleman işçi arandığını açıkladı.

Bölgedeki ”eleman aranıyor” ilanlarının, aslında ülkede işsizlik değil mesleksizlik sorunu bulunduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Hasyüncü, sanayide nitelikli eleman bulma sıkıntısı yaşandığına dikkati çekti.

Bir yandan insanlar işsizlikten yakınırken, diğer yandan sanayicilerin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı yaşadığını dile getiren Hasyüncü, şunları kaydetti:

”Yaşanılan bu çelişkinin ortadan kaldırılması için sanayicilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda temelini attığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile ihtiyaç duyulan kalifiye ara elemanların yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Ayrıca AB’nin istihdamın desteklenmesi programları kapsamında birçok branşta iş garantili kurslar açılıyor. Bu bağlamda bölge müdürlüğü olarak gençlere yönelik ‘bilgisayar destekli tasarım ve imalat eğitimleri’ projemizi sürdürüyoruz. Birçok kurumun mesleki eğitim verilen projelerinde de ortak olarak yer alıyoruz. Ancak, tüm bunlara rağmen maalesef kurslara öğrenci bulmakta güçlük çekiliyor. Kurlar sonunda işe yerleştirilen adayların çoğunun ise çalışmak istemediklerini gözlemliyoruz.”Sanayicilerin dünya standartlarında rekabet edebilmeleri için önemli koşullardan birinin nitelikli iş gücü olduğunu vurgulayan Hasyüncü, ”Maalesef bugün vasıfsız çalışan bile bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bölgemizde yüzlerce firmanın önünde eleman alınacak ilanı var, ama çalışacak kişi yok. Bu durum
oldukça kaygı verici ve üzücüdür” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top