Sağlık Personeli Kadınların Maruz Kaldığı Şiddet

Kadınların sektörlere göre şiddet analizi için yapılan araştırmalara göre sağlık hizmet sektöründeki kadın çalışanların yüzde 50 ye yakınının fiziksel şiddet gördüğü sonucuna ulaşıldı.Maruz kalınan fiziksel şidddetten en fazla şikayetçi olanlar ise hemşireler oldu.Yapılan şiddetin dağılımında ise hasta ve hasta yakınlarının oranı yüzde 10 olarak tespit edildi.

pccc

Uzman doktor,hemşire,asistan vb sağlık çalışanları ile yüzyüze yapılan anket  sonucunda sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan kadın personelin fiziksel şiddet ,psikolojik şiddet ve baskılardan son derece rahatsız  oldukları belirtildi.Kurumlardaki doktorlarında aynı derecede bu durumdan şikayetçi oldukları belirlendi.

Sağlık sektöründe çalışan kadınların %40.6’sı işyerinde şiddete maruz kaldığını ifade ederken ,maruz kalınan şiddet türünün ise psikolojik baskı,tehdit,ekonomik baskı,sözlü taciz,fiziksel taciz,hakaret ve fiziksel şiddet olarak sıralaması yapıldı.

Sağlık sektöründe çalışan kadınların büyük bir bölümü işyerinde şiddete uğradığını ifade ederken,yapılan şiddet türlerinin ise psikolojik olarak baskı,sözlü ve fiziksel tacize maruz kalma,hakarete uğrama,tehdit edilme olarak sıralaması yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top