Personel Seçiminde Kullanılan Yöntemler 2

Daha önce Personel Seçimi Sırasında Kullanılan Yöntemleri ilgili konumuzda dile getirmiştik. Farklı yöntem ve teknikleri daha sonra yazacağız diye altta belirtmiştik. Şimdi konunun devamını getirmek istiyoruz. Genel olarak konu işe alım süreci esnasında size yöneltilebilecek soruların yöntem ve şekilleri üzerineydi. Daha önceki makalemizde; Genel kabiliyet testlerinden, fiziksel özelliklerden ve kişisel becerilerinden oluşan testlerin genel mantığı üzerine bir yazı yazmıştık. Bu yazılarda, testlerin işleyiş şekli, sizden beklentilerini ve ne amaçla yapıldığını anlattık.

belgee

Şimdi o konudan bitiremediğimiz yöntem ve teknikleri buradan sıralayalım;

  1. 1.       İş Bilgisi Üzerine Testler; Bu testler iş bilgisi üzerine kurulmuş firmalarda kullanılmaktadır. Bu sayede elemanın profesyonellik anlayışı üzerinde gerekli açıklamaları bulabilmektedirler. Yapılan araştırmalar sonucu iş bilgisi üzerine kullanılan testlerle kabiliyet test sonuçlar orantılı olarak bir kolerasyon gösterdiği saptanmıştır. Genellikte çoktan seçmeli soruların sorulduğu bu aşama, açık uçlu sorularında yardımıyla gerçek bir teste dönüşmektedir.
  2. 2.       İş Örneği Testleri; Bu testlerde uzun zamandır kullanılmaktdır. Girmek istediğiniz firma, size o işe benzer bazı aşamalı testler hazırlar ve sizlerin bu testleri uygulayış şeklinize bakar. Bu aşamalarda çeşitli ölçüm araçları kullanan firmalarda vardır mutlaka. Bu işi ciddiye alışın bir göstergesi olsa gerek.
  3. 3.       Görüşme; Bu test, her firmanın yaptığı, yapacağı ve yapmakta olduğu aşamadır. Görüşme yaparak bilgileri o esnada alma, görüşme esnasındaki ciddi halleri, işe  bakış açısını o anda kestirebilmek amacıyla yapılır. Zaten hiçbir firma alacağı kişiyle gerekli görüşmeleri yapmadan işe almak istemez. Sonuçta eleman kendi firmalarının bir parçası olacak olup, onu temsil edecek kişidir dışarda. Bu aşama yukarıda saydığımız maddelere oranla daha çok kullanılmaktadır. Bu birazda firmaların işi ciddiye alışıyla ilgilidir. Kimi firma ince eleyip sık dokur, kimi firmaya bu gerekmez.
  4. 4.       Değerlendirme Merkezleri; Ülkemizde çok yaygın olmayan bir aşama türüdür. Bu aşama birazda zaman isteyeceği için her firma yapmak istemez. Kimi firmalara hemen eleman ihtiyacı doğmuştur ve sadece görüşme yaparak işe alır. Ama bazı firmalar var ki giren her elemanı bu testlere tabi tutmaktadır. Bu aşama üst düzey personel alımlarında daha çok kullanılır. Ülkemizde de aynı şekilde. Örneğin bir holding genel müdür alımı yapacak. Bu işi sadece görüşmeyle yapacak değildir. Çünkü firmanın prestiji ve geleceği genel itibariyle onun elindedir.

Bu aşamaların sonuncusuydu. Sizlerin akıllarında kalan soruları varsa alabiliriz.

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top