Personel Seçimi Sırasında Kullanılan Yöntemler

Bundan önceki “Personel Seçimi Nasıl Yapılır?” konusunda, personel alımlarında kullanılan yöntem ve teknikleri daha sonraki yazılarımızda dile getireceğimizden bahsetmiştik. O konuya geçmeden önce o yazıyı kısaca özetlemek istiyoruz;

alsvris

Personel seçimlerinde iş veriminin artması, kaliteli bir iş gücü ve nitelikli elemanların sağladığı satışların artışı için insan kaynakları genel müdürlerinin işe alım süreçlerinde uyguladığı yöntem ve tekniklerin var olduğundan bahsetmiştik. Bunları açıklamamızdaki neden olarak ise; iş başvurusu sırasında ortaya atılabilecek sorular karşısında afallamamız ve bu süreci etkili kullanmayı amaçlamıştık.

Sözü fazla uzatmadan bu konuda sık sık karşınıza çıkabilecek yöntem ve teknikleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Genel Kabiliyet Testi; Tamamen kendi kişisel becerilerinizin sınandığı aşamadır. Bu aşama her başvuru sürecinde mutlaka vardır. Çünkü genel analiz yapabilme kabiliyetiniz, çözüm bulma yeteneğiniz ve sorunlar karşısında sergileyeceğiniz tutum ve davranışlar ne kadar iyi olursa, firma sizi işe daha kolay alır ve beklentilerini yüksek tutar. Eğer şans eseri o anda iyi olursanız ve bunun devamını getirirseniz o alanda yükselmeniz hiçte zor olmayacaktır.
  2. 2.       Fiziksel Dayanıklılık Testleri; Bu test her zaman karşınıza çıkmayabilir. Genellikle erkeklerin karşısına çıkabilecek testlerdir. Örneğin itfaiye alımlarında dayanıklılık, hız, güç gibi konular değerlendirmede önemli bir aşamayı teşkil eder.
  3. 3.       Şahsiyet/Kişilik Testleri; Bu testler ile güvenilirliğiniz sınanacak, doğabilecek olası kötü durumlarda görev verilip verilmeyeceği konusunda karar verilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu; kişilik analiziniz iş üzerinde etkili olabiliyor. Agresif bir yapıdaysanız işiniz gerçekten zor.

Bu konunuz devamında yeni testlerin aşamalarını sıralayacağız.

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top