Personel Seçimi Nasıl Yapılır?

Personeller firmanın var olmasının en büyük araçlarındandır. Burada kullandığımız “araç” terimi, kasıtlı olarak yazıldı. Çünkü bir çarkın dönmesi için kullanılan çok çeşitli araç-gerek kullanılır. Çalışanlar çalışır ve firmada çark döner. Bu sayede herkes istediğini almış olur. Patron ürünün satılmasıyla, çalışanda hem aldığı primle hem de maaşıyla o günleri geçirmenin mutluluğunu yaşar.

toplanti

Personel seçiminin faydalı olabilmesi için danışmanların tutulduğunu bilmeyen yoktur. Bu insan kaynakları müdürü olarak tanımlanır ve adayları işe almada en büyük büyük faktördür. O kabul etmezse işe girmeniz için patronla aranıza başka birilerinin girmesi gerekir. Kabaca “torpil” dediğimiz şey.

İnsan kaynakları müdürlerinin iş alım sürecinde kullandığı yöntemlerin olduğunu yaptığımız son araştırmalarda öğrendik. Bu araştırmaları sizlere bir sonraki yazımızda söz edeceğiz. Bunları bilmeniz sizler için çok faydalı olacaktır. Çünkü bu sayede işe başvurmadan önce gerekli çalışmaları yaparak sizden “firma ne istiyor?” bunları daha öncesinden çalışarak işe alım sürecinizi daha olumlu hale getirebilirsiniz.

İnsan kaynakları müdürleri bu yöntemleri kullanarak daha kaliteli çalışan almış olacak, iş yükünü hafifletecek, yeni aldığı elemanlardan daha etkili bir şekilde yararlanarak ürün satışlarını artıracaktır. Performansınız, sizler için en önce aranan özellik olarak göze çarpacaktır. Kimse çabuk yorulan, işten kaytarmayı seven, elleri cebinde bir elemanla çalışmak istemez. İşten çıkarılan elemanların genel özelliği olarak bunları gösterirsek, işteki performansın ne kadar etkili olduğunu söyleyebiliriz.

   PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top