Personel Alımı ve İş-Meslek Danışmanlığı

Güvenilir ve aklı işinde personel bulmak ve olmak her zaman zordur. Çünkü eğer şirket sahibi iseniz, sadece iş olsun diye iş başvurusu yapan kimseleri ayırt etmek zorundasınız. Eğer personel iseniz durumun zorluk seviyesi daha da artıyor. Neden mi? İş ilanındaki üç-beş satıra bakıp yola koyuluyorsunuz, kapıdan girer girmez karşınızda sizi beklemeyen, sizi beklemediğini her fırsatta belli eden bir yönetici çıkıyor karşınıza. Şu halde bütün bunları dizayn eden, işveren-aday personel arası bir bağ konumunda bulunan bir merkeze yani İş ve Meslek Danışmanı’na ihtiyaç vardır demek yanlış olmaz.

iş görüşmesi

İş ve Meslek Danışmanları, herkesin kendine uygun iş bulmasına yardımcı olurken personel ihtiyacı olan firmalara da doğru elemanı sağlayacak bir yapıdır. Yıllardır söylene gelen; “Bizim ülkede işe göre adam aranmaz, adama göre iş aranır.” Şeklindeki kinayeli cümlenin tabulaşmış gerçekliğini yıkacak bir oluşumdan söz ederken unutmamamız gereken şey, bu oluşumun iki taraflı olduğudur. Yani size iş, patronunuza da işçi bulmak gibi temel iki görevi var ve olması gereken kişiyi olması gerektiği yere ulaştırmak da temel gayesi. İşte bu yüzden İş ve Meslek Danışmanlığı’nın personel alımında önemi oldukça büyüktür.

Temel kriterlerini de hatırlatmak gerekmektedir. Sizin mesleğiniz, karakteriniz, iş yerindeki ortak çalışma potansiyeliniz vb. Ayrıca İş ve Meslek Danışmanlarının kişiye özel hizmet vereceğini de unutmamak gerekir. Gidip meslek danışmanınıza merhaba demeye hazır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top