Connect with us

Hi, what are you looking for?

Güncel Haberler

Özürlü memur alım yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderildi

– Kamu kurumları, artık özürlü istihdamı için ayrı ayrı sınav yapmak zorunda kalmayacak. Yapılacak merkezi sınavla, özürlü istihdamında kadroların boş kalmasına neden olan sıkıntılar ortadan kalkacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan, Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik Taslağı, Bakan Faruk Çelik’in imzasıyla Başbakanlığa gönderdi.

Mevcut uygulamada, kamu kurum ve kuruluşlarının dolu memur kadro sayılarının yüzde 3′ü oranında özürlü memur istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşları özürlü personel alımı amacıyla Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemleri olmak üzere 3 dönemde sınav açabiliyor. Bu dönemlere ilişkin sınav duyuruları ise ilgili kurumlarca Mart, Haziran ve Eylül aylarının son günü itibarıyla Devlet Personel Başkanlığında olacak şekilde gönderiliyor.

Devlet Personel Başkanlığı ise bu duyuruları Resmi Gazete ve ülke çapında tirajı yüksek bir gazetede ilan ediyor. Özürlü personel alımı amacıyla açılan sınavlar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılıyor.

Maliye, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Engelliler Konfederasyonu ve Sayıştay’ın görüş ve önerileri de dikkate alınarak hazırlanan yönetmelik taslağı ile kamuda özürlü istihdamında bir dizi değişiklik yapılacak.

Yönetmelik taslağına göre, Özürlü Memur Seçme Sınavı, merkezi olarak yapılacak, yerleştirmeler de bu sınava ve/veya kura usulüne göre merkezi olarak gerçekleştirilecek.

Sınav, özür grupları itibariyle orta öğretim, önlisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için ayrı ayrı yapılacak. Kura ise devlet memuru olabilmek için asgari eğitim olan ilköğretim ve ilkokul mezunu özürlüler için uygulanacak.

Merkezi sınav, kura ve yerleştirme Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak veya Başkanlık adına bir kamu kurum veya kuruluşuna yaptırılacak.

Özürlü çalıştırma yükümlülüğü kapsamına düzenleyici ve denetleyici kurumlar da dahil edilecek.

Özürlülerce talep edilmesi halinde merkezi sınavda uygun refakatçi temin edilecek.

Merkezi sınav sonuçları 2 yıl geçerli olacak, ancak bu süre içinde yeni bir sınav yapılamaması durumunda, sınav sonuçlarının geçerliliği, bir sonraki sınava kadar devam edecek.

Yerleştirme işlemi özürlülerin kadro ve kurum tercihlerine göre yılda bir defa yapılacak. Herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe başka kadrolara yerleştirilemeyecek.

Kamu kurum ve kuruluşları, bir sonraki yılda özür memur alımı yapacakları kadrolarını, atama sonucu göreve başlatılanları, göreve başlamayanları ve diğer bilgileri başkanlığa online gönderecek.

 

-”KAMUDA DA SIKINTI VARDI”-

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, engelli vatandaşların çalışma hayatı içinde yer almalarının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Engelli istihdamının artırılması adına son dönemde çeşitli önlemler alındığını ve bazı yasal düzenlemelerinhayata geçirildiğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

”Özel sektörde engelli istihdamında yaşanan sıkıntıların yanında kamu kurum ve kuruluşlarında da sınav yapma ve işe yerleştirme konularında bazı sıkıntılar bulunmaktaydı. Bunun yanında, işe alım usulleri ve bürokrasi nedeniyle de çeşitli sorunlar yaşanmaktaydı. Bazı kurumlar engelli çalıştırılması ve zorunlu kontenjanlarının doldurulmasıkonusunda çeşitli zamanlarda uyarılmalarına rağmen bu konudan istenilen noktaya bir türlü gelinemiyordu. Tüm bu sıkıntıları ortadan kaldırabilmek amacıyla bakan arkadaşım Sayın Hayati Yazıcı döneminde başlatılan bir çalışma bu yönetmelikle hayat bulacak. Artık kamuda engelli istihdamı konusunda yaşanan tüm sıkıntılar sona erecek. Kamu kurum ve kuruluşları bu yönetmelikten sonra özürlü çalıştırma zorunluluğuna yönelik tüm sorumluluğunu tek elden yerine getirmiş olacak. Bu uygulamayla kurumlar da rahat bir nefes alacak.”

 

Gelen Aramalar

14 Comments

14 Comments

 1. karacan

  Nisan 24, 2012 at 8:46 am

  ben umıt sınava gırmedım ama kurayı beklıyorum bende 55 raporum var kolumla alakalı bence sende kura çekımlerıne katıl hakkımızda hayırlı olsun

 2. karacan

  Nisan 24, 2012 at 8:43 am

  merhaba ben umıt mayıs 14 de kura için kayıtlar baslıyo bılmende yarar var dıye dusundum tsk

 3. dilan

  Nisan 17, 2012 at 10:47 am

  merhaba siz sınava girdiginizde gercekten kolaymıydı ve bu arada ben işitme engelliyim de sizin durumunuz nedir?

 4. MESUT

  Nisan 17, 2012 at 4:55 am

  son gül hanım bana ulaşırsanız size yardımcı olabilirm. tekim_tekim@hotmail.com sizi bekliyecem hoşçakalın yada beni 05079877545 numaradan çağrı yada msj attığınızda görüşürüz.

 5. ahmjet

  Şubat 25, 2012 at 5:01 pm

  sınav başvuruları 20 şubatla 5 mart tarihleri arasında yapılacak başvuruları aile ve sosyal bakanlıklarından yapabilirsiniz bilginize

 6. M.ABDUSSAMED YÜKSEL

  Ocak 25, 2012 at 9:39 am

  merhabalar ankarada yaşayan yüzde 42 özürlü bir vatandaşım bu 2012 yılı içerisinde yapılacak engelli sınavları ile ilgili detaylı bilgi almak için internetten takip ediyorum ama sağlıklı bir sonuç alasmadım bu güne kadar. sınav başvuru yerleri hangi kurumun sınav yapacağı sınav tarihi ile ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

 7. aşkın

  Ocak 22, 2012 at 2:08 pm

  slm.arkadaşlar bu özürlü alımı başvuruları ne zaman bileniniz varsa bana msn den yazarsa sevinirim şimdiden yardımınız için çok tşk ederim saolun

 8. harun

  Ocak 10, 2012 at 11:17 pm

  Kalbi temiz insan bugün buraya tesadüfen baktım yazdıkların dikkatimi çekti ve gercekten sasırdım senin işle ilgili bir sıkıntın olmadığını ve basardıgını ve buna ragmen burdakilere içten o samimi içtenliğinle içini dışa vurmuşsun Allahım senin gibi kullarını hep korusun saygıyla selamlıyorum Allaha emanet…

 9. prenses

  Ocak 10, 2012 at 1:41 pm

  slm arkadaşlar size yeni bir fırsat doğdu bu yıl yapılacak oln sınavlara çok çalışın .elinizden gelenin en iyisini yapın her ne durumda olursanız olun çalışın derslere hakkını verin rabbim sizi boş çevirmeyecektir umuyorum.hadi neler yapabileceğinizi göstrin dünyaya… ben başardım sıra sizde…

 10. VELİ

  Aralık 30, 2011 at 2:16 pm

  mehaba VELİ YALÇIN
  05,01,1988 Aksaray ili Ortaköy İlçesi Dogumluyum. 2006 yılında Bir Trafık kazası sonucunda SOL Gözümun İşlevini Tamamen Kaybettim. Sol Gözüm Protez ve %32 özürlu raporum var. 2012 yılında alınacak olan 20 Bın Özürlu Memur hakkından Bende Faydalana Bilirmıyım. Ne Olur Bana Yardımcı Olun. 0543 737 52 13 bu numarada Benim.

 11. Ali Göç

  Aralık 20, 2011 at 8:32 pm

  merhaba özürlüyüm %40 cep.0533 306 91 05 msn.ali.amasya@hotmail.com

 12. songül

  Aralık 16, 2011 at 10:41 am

  merhaba ben engelli :%48 raporum var. iş kazası sonuçu yanıklarım var. özel bir şirkette çalışmaktayım. çagrı merkezi olarka hizmet vermektedir çalıştıgım iş yeri bende memur olmak istiyorum nasıl başvuru yapabilirm bana yardımcı olurmusunz. a.öf işletem okuyorum.

 13. fahri

  Kasım 16, 2011 at 8:17 pm

  ben burdurdan ili köyünde ikamet etmekteyim özürlüyüm özür durumum kulak biri kapal biriacık 1.53 raporluyum çok zor koşulda yaşamaktayım ne evim var nede ustme ayit bir şey yok eşimden ayrıldm tüm kurumlar destek bekliyon devlet kurumunda iş salanmasn bekliyon cep 05432374421 msn adresfahrionur68@hotmayil.com

 14. Yasin Ediz

  Eylül 4, 2011 at 7:42 pm

  19 yaşındayım Ankara/Mamak ilçesinde oturuyorum teknik lise mezunuyum meslegim (sogutma ve iklimlendirme)özürlü %62 raporum var göz alt kapagı eksik dogdum çokkez plastik cerrahide amaliyatlar geçirdim fakat bedenimde ve zihnim de herhangi bir sorunum yok iş görebilirim kpss sınavından 60 puan aldım askerlikten muhaf oldum şuada tek dilegim memur olmak ne olur bana iş verin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Özel Sektör İlanlar

Doğan Holding şirketlerinden biri olan Doğan online (DOL) 1999 yılından beri Türkiyenin öncü internet şirketlerinden birisi olmuştur. DOL internetteki tüm önemli iş modellerini kapsayan...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...