Özel sektörde 25 bin boş engelli kadrosu var

Kamuda 8 binden fazla engellinin istihdam edileceği bu günlerde , özel sektörde 25 bin 250 engelli boş kadro bulunduğu açıklandı.

özel sektörEdinilen bilgiye göre, Aralık 2012 tarihli araştırmaya göre Türkiye genelinde 50 veya daha fazla işçi çalıştırdığı için engelli çalıştırması gerekli olan 16 bin 980 iş yeri bulunuyor.

Bu iş yerlerinin yüzde 28’i İstanbul ilinde yer alıyor. İstanbul’da engelli çalıştırma yükümlülüğü bulunan iş yerlerinin sayısı 4 bin 765 olarak belirtildi. İstanbul’u bin 287 iş yeriyle Ankara, bin 61 iş yeriyle  Bursa, 997 iş yeriyle İzmir izliyor.

Buna karşılık Ardahan’da 1, Bayburt’ta 3, Hakkari ve Tunceli’de 6, Iğdır’da 7 özel sektör işletmesinde engelli çalıştırılması gerekiyor.

Özel sektörde engelli personel çalıştırma  zorunluluğu bulunan 16 bin 980 iş yerinin 102 bin 797 engelli istihdamı sağlaması gerekmetkte.

İstanbul’daki iş yerlerinin 34 bin 163 engelli istihdam zorunluluğu bulunuyor. İstanbul’u 7 bin 703 kişiyle Ankara, 6 bin 798 kişiyle Bursa, 5 bin 819 kişiyle İzmir izliyor.

Özel sektörün Ardahan’da 2, Bayburt’ta 10, Hakkari’de 13, Tunceli’de 16, Iğdır’da 24 engelli çalıştırma yükümlülüğü bulunuyor.

Türkiye genelinde İstihdam Kontenjanının 4’te biri boş

Özel sektörde toplam 102 bin 797 engelli istihdamı yükümlülüğü  bulunmasına rağmen bunun 77 bin 547’si dolu, 25 bin 250’si ise boş durumda gözüküyor. Yani özel sektörde engelliler için var olan kontenjanın 4’te biri boş durumda.

İstihdamı Sağlamayana Engelli başına bin 700 lira cezaİşverenlerin, 50 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör iş yerlerinde yüzde 3 oranında engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırma yükümlülüğü bulunuyor.İŞKUR aracılığı ile engelli işçi alımı gerçekleştiriliyor.

Özel sektör işverenlerince, kontenjan kapsamında veya korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı, kontenjan fazlası engelli çalıştıran veya yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin ise bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin yüzde ellisi Hazine tarafından karşılanmaktadır.

Bu hükümlere aykırılık halinde tahsil edilecek cezalar, özürlülerin ve eski hükümlülerin kendi işini kurmaları, özürlünün iş bulmasını sağlayacak destek teknolojileri, özürlünün işe yerleştirilmesi, işe ve iş yerine uyumunun sağlanması ve bu gibi projelerde kullanılıyor.

Engelli çalıştırmayan işveren veya işveren vekiline çalıştırmadığı her engelli ve çalıştırmadığı her ay için geçen yıl bin 700 lira idari para cezası uygulandı. Ceza miktarı bu yıl bin 832 liraya çıktı.

İşverenlerin, engelli çalıştırma zorunluluğuna uymadıkları için geçen yıl itibariyle almış oldukları idari para cezası 32 milyon 884 bin 762,62 lira oldu.

İşverenin verdiği talep için görüşmeye katılacak engelli bulunamaması, hiçbir engellinin görüşmeye gelmemesi veya görüşmeye katılan engellinin işi reddetmesi nedeniyle engelli açığının kapatılamaması durumunda ise herhangi bir idari para cezası uygulanmadı.

2 Replies to “Özel sektörde 25 bin boş engelli kadrosu var”

  1. müjdat dedi ki:

    belediye

  2. müjdat dedi ki:

    erkek kuaforü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top