Özel sektörde 240 bin personel eleman işçi açığı var

İŞKUR son yapmış olduğu değerlendirmeler ve elde edilen değerlere göre özel sektör alanında planlanan personel eleman işçi alımları için başvuruda bulunan özel sektör fimalarının taleplerinin karşılanamadığı ve bu nedenlede 240 bin özel sektör pozisyonunda boşluk oluştuğu belirtildi.

İŞKUR kayıtlarında belirtildiği üzere son bir yıl içinde 1 milyon 157 bin kişi işe yerleştirildi. Türkiye İş Kurumu’nun verilerine göre devlet eliyle iş bulan kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 arttı.

İŞKUR tarafından 285 bin kişi özel sektörde işe yerleştirilirken, 25 bin kişi de ise kamuda işe yerleştirildi. Yılın ilk 5 ayında işverenin eleman talebi 570 bin kişi oldu. Özel sektör 550 bin personel talep etti. Ancak bu sürede özel sektördeki işverenlerin eleman isteğinin büyük kısmı karşılanamadı. 550 bin işçi talebinin ancak 310 bini karşılanabildi. Özel sektördeki işverenler 240 bin pozisyon için tekrar başvuru yaptı. İŞKUR bu kez, ‘çalışacak personel yok’ cevabını verdi. ‘Açık iş’ olarak ifade edilen kadroya başvuru yada alım yapılmamasının en büyük sebebinin ise mesleksizlik olduğu öne sürüldü. Özel sektör kalifiye eleman bulamadığı için eleman alamadığını belirtiyor.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Nusret Yazıcı, son 5 ayın verilerini değerlendirdi. Geçen yıla göre başarılı grafiğinin yükseldiğini belirtti. Yazıcı, “İşe yerleştirme rakamlarında yüzde 63’lük artış sağladık. 5 aylık sürede 310 bin vatandaşımızı iş sahibi yaptık. İşe yerleştirmelerin 285 bini özel sektör işyerlerinde gerçekleşti.” dedi. İŞKUR’a başvurularda görülen artışta bu açıklamaları doğruluyor. Yazıcı, beş ayda iş bulmak için 1 milyon 70 bin kişinin kuruma başvuru yaptı. Bu rakam geçen yıla oranla yüzde 75’lik artışı gösteriyor. Alınan açık iş sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 artış kaydettiklerinin altını çizen Yazıcı, yılın ilk 5 ayında 570 bin kişilik açık iş aldıklarını söyledi. Yazıcı, “İŞKUR’a başvurularda görülen artış, açık işlerde de görülüyor. İŞKUR’a 2013 Ocak-Mayıs döneminde yaklaşık 570 bin kişilik açık iş başvurusu aldık. Bu rakam geçen yılın yüzde 90 üzerinde. Açık işlerin yaklaşık 550 bini özel sektörden geldi.” ifadelerini kullandı.

İŞKUR Ocak-mayıs döneminde 90 bin kadının işe yerleşmesine vesile oldu. 18 bin engelliyi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi. Yazıcı, “Kuruma kayıtlı işgücü sayısı geçen yıla göre yüzde 38 artarak 3 milyon 620 bin kişiye ulaştı.  Kurslarına olan ilgi arttı. Aynı dönemde açılan 16 bin 500 kursa 65 bini kadın olmak üzere 140 bin kursiyer katıldı. Engelliler için açılan 301 kursa bin 321 kişi katıldı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top