Meslek Seçimi Hayatınızın Dönüm Noktası Olabilir. Nasıl Mı?

Ülkemizde istek dışı kariyer yapanların yüzdesi, son yapılan araştırmalara bir hayli yüksek olduğu gözlenmiş. Bunda en önemli faktör olarak, yapmak istedikleri işleri iyi tanıyamamaları ve anne-baba çıkmazından kurtulmak istemeleri en büyük faktör olarak göze çarpıyor. Devlet tarafından düzenli kariyer eğitim programları uygulanmaması, babadan kalma meslekleri devam etme seçeneği ve kendine güvenmeme konusu da eklenirse, birey bu çıkmazdan, sonuç olarak istemediği bir işi yapmak zorunda olarak çıkmak durumunda kalacaktır.

iscii

Buna sonuç olarak; çalıştığı ortamlarda agresif hareketler boy gösterecek, işine bağlı kalmak için sevmeye çalışacak; fakat başarılı olamayacaktır. Çünkü herkesin daha küçük yaşlarda olmak istediği bir alan mutlaka düşünülür, hayal edilir, her türlü kurmaca şeyler yapılır. Sadece uygulanması kalır. Ne yazık ki gerçekleşmez. Bu durumda geçmiş dönemdeki hayalleri bir tarafa bırakma durumu doğacağından, işini sevme olayı çok nadir görülmektedir.

Bu durumda yapılması gereken şeyler bulunduğunuz konumuna göre değişecektir. Şöyle örnek vermek gerekirse;

  • Bir ebeveyn iseniz; danışman yardımıyla çocuğunuzun ilgisi olabilecek şeylerin listesini çıkarabilirsiniz.
  • Bir öğretmen iseniz; öğrencilere bu konularda gerekli araştırma yapmalarını isteyebilir, fikir sahibi olmalarını sağlayarak eğitimde verebileceğiniz son aşamayı böylelikle layıkıyla yerine getirebilirsiniz.
  • Bir öğrenci iseniz; bu konuları daha erken diye es geçmeyi bırakıp, gerekli araştırmaları yapmalı ve bunu hayatınızın en büyük adımı olarak görerek verilmesi gereken ciddiyeti verebilirsiniz.
  • Bir müdür iseniz; çok fazla işiniz olabilir, zamanınız buna yetmiyor olabilir, yapılacak çok farklı şeyleriniz olabilir. Ancak bu çocukların geleceklerini -tabiri yerindeyse- elinizde bulundurduğunuzu unutmayın. Siz yapamıyorsanız öğretmen arkadaşlara söyleyebilir, okulun PDR öğretmenine gerekli talimatı verebilirsiniz.

Görüldüğü gibi bulunduğunuz konuma göre büyük işler yapılacağı görülüyor. Bu konuları geniş çaplı düşününce aslında yaptığınızın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top