MEB Yeni Sistem;KPSS ile öğretmen atamasına son

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin KPSS ile değil alan sınavıyla atanacağı yeni sistemi anlattı.

Öğretmen açığının 126 bin 137 olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, KPSS ile atamaya son verecek yeni sınav sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

“ALAN BİLGİLERİ ÖLÇÜLMÜYOR”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, uzun zamandır tartışılan KPSS ile öğretmen alımına son vereceklerini açıkladı. “KPSS ile öğretmen adayları, sadece genel kültür, genel yetenek ve öğretmenlik meslek bilgisine yönelik testlere tabi tutuluyor. Öğretmenlerin alan bilgileri ölçülmüyor” diyen Dinçer, bakanlığın yeni bir sınav sistemi üzerinde çalıştığını söyledi.

YENİ SINAV SİSTEMİ

Dinçer, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın sorularını yanıtlarken her yıl öğretmen atamalarını Maliye Bakanlığı’nın belirlediği sayıya göre yaptıklarını belirtti. Açığın ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışıldığını anlatan Dinçer, 10 yılda 316 bin 687 öğretmen atandığını, buna karşın 157 bin 153 öğretmenin emeklilik, istifa ve diğer nedenlere ayrıldığını söyledi. Dinçer, 2011 yılı ekim ayı itibarıyla öğretmen açığının da 126 bin 137 olduğunu açıkladı.
Dinçer, KPSS’nin öğretmen adaylarının alan bilgisini ölçmede yetersizliğine değinerek, “öğretmenlik mesleğine nitelikli adayların kazandırılabilmesi için öğretmen adaylarının alan bilgisi yönünden de ölçülmelerinin gerekli” olduğunu söyledi. Öğretmenlerin alan bilgisini ölçecek yeni düzenleme üzerinde çalışıldığını vurgulayan Dinçer, “Konuyla ilgili olarak gerekli düzenleme yapılıncaya kadar mevcut uygulama sürdürüleceğinden şu anda KPSS puanına göre atama bekleyen adaylar etkilenmeyecek” dedi.

Dinçer, 2003’te KPSS’ye 127 bin 973 adayın girmesine karşın 2011’de sayının 229 bin 767’ye çıktığını, 9 yılda KPSS’ye giren öğretmen adayı sayısının da 1 milyon 835 bin 290’a ulaştığını ifade etti. KPSS sınavına giren her öğretmen adayından 55 TL sınav ücreti alınıyor.

Haberin Devamı İçin Tıklayın

 

___________________________________________________

2 Replies to “MEB Yeni Sistem;KPSS ile öğretmen atamasına son”

  1. yasin kargı dedi ki:

    öğretmen okullarını kazananlar nitelikli miydi? ne derece nitelikliydi? şunu kabul edelim ki sıkıntı bir okulu kazanıp mezun olunup alan içi ya da alan dışından atama yapılmasında değil, sıkıntının irdelenmesi yapılırsa temelinin çürük olduğu aşikar. daha ilköğretimden itibaren yönlendirme gerekiyor ve bunu bizlerin yerine öğretmenlerimizin yapması gerekiyor. ama ülkeme bak 4+4+4 e itiraz ediliyor. biraz geniş perspektiften bakmak lazım. yurtdışında hocalar karar veriyor kimin tıp ya da kimin hukuk okuyabileceğine. biraz araştırsak sanırım bir tarafımız eksilmez. öğretmen okulunu, eğitim fakültesini bitirmek doğuştan var olmayan bazı mesleki yeterlikleri kazandırmaya yetmediği için bugün eğitim açısından cahil bir milletiz.aynı zamanda da yeniliklere o kadar kapalıyız ki bir sistem daha planlaması bitmeden banğıra çağıra itiraz ediyoruz. biz kolay kolay düzelemeyiz.kronik sıkıntılarımız var, kafalarımız sağlam değil, akli dengemiz normal değil.

  2. sevim karaca dedi ki:

    öğretmenlik alanında yeterli ölçüm veya yeterlilikbelgesi verebilecek yeterli uzman veyakontrolervarmı varsada yeterlimi ben bir emekli öğretmen olarak bu konuda ülkemizin eğitim konusunda öğretmen okullarınıkapatarak yada değiştirmekle 76 yılından beri geriye saydığını düşünüyorum saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top