Kredi Kartlarında Tek Limit Dönemi

Vatandaşın cüzdanında 10 kredi kartı da olsa, hepsinin tek bir ortak limiti olacak.

3 bin lira geliri olan bir vatandaş, pek çok bankaya gidip hepsinden ayrı ayrı 2-3 bin TL limitli kredi kartı alabiliyor, böylece aylık ödeme kapasitesi 3 bin TL ile sınırlı olmasına rağmen, cebinde 30 bin TL limitli 10 ayrı kartla dolaşabiliyor.

TEK LİMİT UYGULAMASI

Hesabını şaşırıp borcunu ödeyemez duruma düşenler ise bir kartın borcunu diğer karttan çektiği para ile ödeyip adeta para sihirbazlığı yapıyor. Ancak günü kurtarsa da borç sarmalı katlanarak artıyor ve bir süre sonra da borç ödenemez boyuta ulaşıyor.

Bunu dikkate alan ekonomi yönetimi, kartta tek limit uygulaması için düğmeye bastı. Dün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da konuyla ilgili konuştu ve “Bu uygulama doğru değil. Kredi kartında tek limit uygulamasını istiyoruz. Altyapı çalışmaları biraz zaman alacak. Ancak konuyu BDDK’ya ilettik” dedi.

BABACAN AÇIKLAMA YAPTI

Bankaların karşı çıkmasına rağmen kredi kartında tek limit uygulaması, 2012 yılında teknik altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlayacak gibi görünüyor. Bu konuda en net sinyali dün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan verdi ve şöyle konuştu: “Konuyu Finansal İstikrar Komitesi’nde görüştük. Kredi kartında tek limit uygulamasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili bankaların ayrı ayrı tahsis ettiği limitlerin bir havuzda toplanabilmesi için bir bilgisayar altyapısının kurulması gerektiğini gördük. Bu konudaki çalışmalar zaman alabilir. Ancak durumu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na da ilettik”

Ali Babacan, getirilmek istenen limit sınırlaması uygulamasını da şöyle savundu: “Her bir banka kredi kartı verdiği kişinin sadece maaşına bakıp kredi kartı verse, diyelim ki bir kişinin 10 ayrı bankadan kredi kartı olsa aslında ödeme kapasitesinin 10 misli kredi kartı limiti ve kredi kartı harcamasının kapısı aralanmış oluyor. Bu da doğru değil açıkçası.”

YÜKSEK BORCU OLAN YANDI

Yüksek borçlular yandı Söz konusu tek limit uygulaması, en çok cüzdanında birden fazla kredi kartı bulunduran ve ödeme kabiliyetini kaybettiği halde bir finansal mühendislik zekası göstererek bir kartın borcunu diğer karttan çektiği para ile ödeyenleri zorlayacak.

Tek limit uygulamasının gelmesinin ardından, bu tarz hareket eden vatandaşlar, limiti aşan kredi kartlarını kullanamayacaklar. Kullanamadıkları takdirde de ya temerrüde düşecekler ya da başka bir kanaldan temin ettikleri kaynak ile kredi kartı borçlarını kapatacaklar.

1 Reply to “Kredi Kartlarında Tek Limit Dönemi”

  1. simyacı dedi ki:

    yüksek oranlarda faizle birilerinden para alıp kullanıyorduk bir dönem. bankalar sayesinde çok rahatım ve hayatım bir çok yönden olumlu şekillendi. bu yönüyle sundukları hizmet için tüm finans kurumlarına bende teşekkür ediyorum. şuandaki limitlerim eğerki böyle bir uygulama ile düşürülür ve eski günlerimi yaşarsam birilerine yasa dışı yüksek paralar ödemek zorunda kalırsam tek suçlusunu bu yasaya imza atan siyasiler kabule derim. hiç bir sorun yaşamadığım hiç bir takıntım olmadığı halde birileri sorun yaşıyor diye aynı kefeye konulmak gerçekten çok kötü ve çok üzücü. böyle bir yasanın yansımalarını düşünemiyormu böyle çocukca tezleri ortaya atanlar benim ekonomik ve sosyal hayatım bankaların bana tanıdığı o limitler sayesinde refah düzeyinde. avantajlarını kullanarakta ben gelir elde ediyorum ne yani tek suçum devlet kapısına dayanıp bana ekmek ver iş ver diye devletten beklentide olmamakmı. iç piyasa döngüsünde para hareketi sağlamakmı tek suçum evet suçluyum ben iç piyasada para döngüsü sağlıyorum evet suçluyum ben devletten ekmek aş iş istemiyorum evet suçluyum ben devlete dolaylı vergi geliri sağlıyorum. cezamı kesin sayın bakanım bende sandıkta ceza kesmesini bilirim benim sosyal ve ekonomik hayatım biter ama sizinde siyasi hayatınızı bitirir böyle bir yasa. lütfen alışveriş tutkunlarını geliri üzerinde harcama yapıp perişan olanları frenliycek yasa çıkarın yoksa 2012 ve sonrası benim hayatımda tam bir felaket yılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top