Kariyerinizde Sosyal Medyanın Yeri

Gündelik yaşamımızın büyük bir kısmını gün geçtikçe ele geçiren sosyal medya, artık insan kaynakları bölümlerinde iş başvuru sürecinde incelenmektedir. Bu bağlamda sosyal medyanın iş başvurunuzu nasıl etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü? İşe alınmama nedeni olarak sosyal medyada yapılan şeylerin gösterilmesi durumunda nasıl bir tepki vereceğinizi hiç düşündünüz mü?

pccc

İşle sosyal hayatın ne ilgisi var demeyin. Var. Çünkü iş dışında gerçekleşen olaylar işiniz etkilemekte, yaptığınız şeyleri zamanla işe taşıyabileceğiniz durumu ortaya çıkmaktadır. SecretCV firmasının yaptığı bir araştırmaya göre insan kaynakları bölümlerinin %58’i işe alım sürecinde, başvuru yapanların sosyal medyadaki mecralarını incelediği ortaya çıkmış. İş birikimlerini paylaşan, fayda sağlamak için sosyal medyayı kullanan bireylere olumlu geri dönüşler olurken, eleştirilerde bulunan ve oyun vb şeyler için zaman öldüren bireylere geri dönüşleri pek olumlu olmadığı gözlenmiş.

İşin güzel tarafı da adayların %65’i bu durumun farkında ve bu durumu lehine çevirecek davranışlar sergilemiş, yani iş birikimine dair bilgiler paylaştığı aktarılmış. Öyle ki bazı adaylar bu olayı o kadar çok ciddiye almış ki –asıl olması gereken şey bu aslında- bazı firmaların şaşırıp kaldığı oluyormuş. Bir üst düzey yetkilinin söylediğine göre; “Kimi adaylar daha önce alınan personellerden hareketle kendini öyle hazırlamış ki, sanki biz onu işe almışız da her zamanki olağan şeylerine devam ediyor.”

Hal böyleyken, şartlar aslında bu kadar belliyken neden çalışanlar arasında siz olmayasınız? İnsan kaynakları belli, şartlarda belli, siz de bu durumdan haberdarsınız. Daha ne bekliyorsunuz?

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top