Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kariyer Planlama

Kariyeriniz İçin Önemli Adımlar

Önünüzde yaşadığınız dönemlerde işten çıkarılmayacağınızın garantisini kimse veremez. Bir gün şirketin hisseleri düşer, işten çıkarılma politikasına gidilir ve adınızda o listede yer alır. Bunun olmayacağını sadece patron çocukları söyleyebilir. Siz bunlardan nasibinizi daha doğmadan kaybettiniz. Artık o iş, sizin için bir start düğmesi olmalı ve işten çıkarılmayı bir son olarak görmemelisiniz. 

personel

Tüm olumsuz olasılıklar gerçekleşti ve işten ayrıldınız. Peki bu saatten sonra ne yapacaksınız? Her şeyi bir kenara mı bırakmak gerek? Tabii ki hayır. Yeni iş planları, kariyer çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Ya yolda gördüğünüz bir ilan, ya gazete de gördüğünüz ilan ya da internet sitelerinde gördüğünüz personel alım iş başvurularını deneyeceksiniz. Bunları yapmadan önce aşağıda sıraladığımız başlıkları incelemenizi önerir, sözü daha fazla uzatmadan maddeleri sıralamak istiyoruz;

1. E-Postalarda ve CV’lerde Adınız Marka Gibi Olsun

Bir CV hazırladınız ve isim yazma kısmına geldiniz. Burada yapmanız gereken şey, isminizi doğru ve anlaşılır yazmaktır. Türkçe’nin ses özelliklerini de dikkate alarak yazmalısınız. Örneğin şu yazılışlar yanlış; ahmet küçükaslan, AHMET KÜÇÜKASLAN, AHMET küçükaslan, aHmeT KüçüKasLan; şu yazılışlarda doğrudur; Ahmet KÜÇÜKASLAN, Ahmet Küçükaslan.

Arkadaş ortamında takılan lakaplarda kullanılırsa o başvurudan cevap gelmeyeceğine emin olabilirsiniz. Sizi daha tanımıyorlar, sizle hiç çalışmadılar. Sizi işe verdiğiniz önemden, ciddiyetten yargılayıp olumlu/olumsuz dönüş yapacaklar. Bunları unutmayın.

2. İşin İhtiyaçlarına Karşılık Verin

Bu söylenen sözlere karşılık vermekten ziyade, işin sizden beklentileridir. Yani iş sizden  yürümenizi istiyor, ama siz koşuyorsanız bu işi size verilmez. Bir şaklabana dönün de demiyoruz, ancak şartları karşılamanız, işi almanıza etki edecektir.

3. Sanal Alemdeki Profilinizi Düzenleyin

Eğer çok önlü değilseniz, bir belgesele konu olmamışsanız sizi araştırabilecekleri yer sanal alemdir. Örneğin facebooktaki profiliniz bakılacak ilk yerlerden olur. Bunun için o kısımları düzenlemeyi ihmal etmeyin. Kimse çıplak fotosu yayınlanan birini işe alıp, magazin sayfalarını doldurmak istemez.

4. Farklı Alanlarınızı Gösterin

Sahip olduğunuz beceriler sizin açınızdan artı puanlar sayılabilir. Örneğin güzel sunum yapabilme yeteneği herkeste bulunmaz. Bunu yapabilirseniz veya bunlar gibi ekstra şeylere sahipseniz bu iş sizin için kolay olacaktır.

5. Sertifikalardan Yararlanın

Artık herkes farklı olmak zorunda. Seçici taraflarınız yoksa diğer başvuranlardan farkınız kalmaz. Örneğin bir bilgisayar sertifikası sizi ön plana çıkarabilir. Herkes bilgisayarı bilir, ancak bir operatörden daha çok bilemez.

6. Kurallarınız Katı Olmasın

İş başvurusu sürecinde sizi kasacak şeyleri dert etmeyin. Değişemeyecek şey yoktur. Descartes’in de dediği gibi; “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Sözünü unutmayın ve kendinizden azda olsa taviz verin. Çünkü bu iş sizin için önemli bir başlangıç olabilir.

PersonelAlim.com / Osman  TOK 

kralosm@gmail.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Özel Sektör İlanlar

Doğan Holding şirketlerinden biri olan Doğan online (DOL) 1999 yılından beri Türkiyenin öncü internet şirketlerinden birisi olmuştur. DOL internetteki tüm önemli iş modellerini kapsayan...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...