Kamu Mu, Özel Sektör Mü?

Kariyer planlaması yapan herkesin kafasında yer alan mutlak sorunlardan biridir kamu-özel sektör ikilemesi. Bunlar arasında seçim yapmak çok zordur. Çünkü birisi garanti meslek olarak görülüyor, diğeri ise garanti para olarak görünüyor. Yani kamuya girdiğiniz takdirde emekli olana kadar işiniz sizinle gelecektir. Burada pek fazla para beklememek gerek. Devletin durumu iyileştiği takdirde zam yapsa da maaşlara, artan ekonomik şartlara karşı direnmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Ama özel sektör böyle değil. Çalışırsan kazanırsın mantığı hüküm sürmekte olup, iş gücünü ne kadar çok geliştirirsen ve işlere ne kadar karşılık verirsen o kadar çok para ve o kadar çabuk mevki alırsınız.

iisci44

Çok çalışırım, çok kazanırım diyorsanız özel sektör sizin için idealdir. Ama unutulmamalıdır ki özel sektörün şartları ağırdır. Çalışma saatleri uzundur ve yeri geldiğin değişkendir. Ansızın iş seyahatiniz çıkabilir. Bazen aile ortamını bile etkilediği olur. Tabi her alanda böyle diyemeyiz. İşten işe fark vardır kesinlikle.

Kamu da ise durumlar daha farklıdır. İlk başta aşmanız gereken bir Kamu Personeli Seçme Sınavını yani KPSS’den yeterli bir puan almanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonrası kolaydır. Gerekli prosedürler, sağlık raporu vs vs. her alanda olan şeyler sizden isteniz. Çalışma saatleriniz bellidir, tatilleriniz takvimlerde yazanın dışında doğal afet olmazsa dışına pek çıkılmaz. Aldığınız maaş çalışmanıza göre değişmez. Çalışma süresine göre asgari ücretten başlayarak artar. Devlet politikalarıyla da birlikte yıl başlarında bir zam söz konusu olabiliyor.

Bu durumları göz önünde bulundurarak özel sektörde mi yoksa kamu sektöründe mi çalışmak istediğinize karar verebilirsiniz.

PersonelAlim.com / Osman T.

1 Reply to “Kamu Mu, Özel Sektör Mü?”

  1. erhan dedi ki:

    arkadaş özeli öyle anlatmışsınız, kamuyu da o kadar düşük göstermişsiniz ki, pes yani çalışmasak inanacağız.Özel sektörün maaş ortalamasının devletten düşük olduğunu, ayrıca sigortayı asgari ücretten gösterdiğini, cumartesileri çalışıldığını, fazla mesai ücreti verilmediği, yıllık izni kamudan çok çok daha az olduğu niye belirtilmiyor. Kamuda mühendisim aldığım ücrette Allaha şükür çok iyi, en vasıfsız bile kamuda 2 bin lira üzerinde kazanıyor. Yeşil pasaport, lojmanlar, kurumların tatil yerleri, misafirhanler, dil ve banka tazminatları, yurt dışı ve yabancı dil eğitimleri kamuda verildiği niye söylenmiyor. Çok net bu devirde kamuda çalışmak varken özeli seçiyorsan ya çok safsındır yada ailen kodamandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top