İŞKUR’dan garantili iş kursu

Devlet, İşkur kanalı ile 42 ayrı meslek dalında 90 kurs düzenleyerek, bu yıl 10 bin kişiyi iş sahibi yapacak. Teorik eğitimler fabrika ve atölyelerde yapılacak.

Tüm dünya işsizlik sorunu ile uğraşırken, Türkiye’de, bu alanda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda, İşkur bünyesinde doğrudan ihtiyaca yönelik kurslar açılacak ve yapılacak eğitimler uzman kişiler tarafından verilecek. İhtiyaca yönelik açılan kurslarda pratik eğitimler fabrika, atölye, hastane, okul, çağrı merkezleri ve lokanta gibi doğrudan eğitimi alınan işkolunun tesislerinde yapılacak. Çeşitlilik artacak Yıl içinde açılan kurslarda iş dünyasının istihdam ihtiyacı esas olacak.

Bu yılın ilk kursları arasında CNC freze tezgahı operatörü, çağrı merkezi görevlisi, dikiş makinesi operatörü, hasta kabul görevlisi gibi meslek dalları bulunuyor. Meslek sayısının ise yıl içinde ihtiyaca yönelik olarak artırılması öngörülüyor. Bu yılın ilk kursları 13 ilde 40 ayrı dalda açılacak. İstihdam garantili kursların sayısı şimdilik 90 civarında. En çok kursun açılacağı il İstanbul olarak görünüyor. İstanbul’u Adana, Gaziantep ve Samsun izliyor. Kurslara katılanların günlük ihtiyaçlarını gidermeleri için günlük 15 lira para veriliyor. Eğitimlerin süresi ise en az 60 en çok 600 saat olarak değişiyor.

Maaş 2 bine çıkıyor

2011 yılı içinde toplam 191 kurs düzenlendi. Bu kurslarda 8 bin 703 kişiye eğitim verildi. Bu yıl içinde düzenlenecek kurslar sonucunda en az 10 bin kişinin eğitileceği hesaplanıyor. Geçen yıl eğitim alan kursiyerlerin şu an yüzde 50’si istihdama katılmış durumda. Bu yıl eğitilecek kursiyerlerin ise yüzde 70’inin istihdama katılması bekleniyor. Eğitim alan kişilerin 700- 2 bin lira arası maaşla işe başlaması bekleniyor.

İşverene prim desteği

İşsizlikle mücadelede atılan adımların devamlılığını sağlamak için iş dünyasına sigorta isveren payı desteği de veriliyor. İşkur eğitimlerinden birini tamamlayan kursiyeri işe alan işyeri, kursiyer için ödenecek sigorta işveren payını 42 ay boyunca ödemiyor. Ödemeyi işveren adına İşkur yapıyor. İşverenler destekliyor Bu tür kursları iş dünyası da destekliyor.

Türkiye İş Makineleri Derneği Başkanı Cüneyit Divriş, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Başkanı Dr. Erdal Gamsız ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin yakın zamanda böyle bir kurs hazırlıkları içinde olduklarını söyledi.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci’de konuya ilişkin çözümü endüstri meslek liseleri açarak bulduklarını dile getirdi.

Meslek danışmanları martta işbaşı yapıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, bu yıl aktif işgücü programlarına yaklaşık 1,5 milyar lira kaynak ayırdıklarını belirterek, şunları söyledi: “Toplum Yararına Çalışma Projesi’yle son 3 yılda 147 bin kişiye istihdam sağladık. İş arayanla işçi arayan arasında köprü vazifesi görecek olan 2 bin iş ve meslek danışmanı mart ayında göreve başlayacak. İş dünyasının aktörleriyle birlikte 651 meslek standardı belirlendi ve 225 tanesi yürürlüğe girdi. Eylem Planı çerçevesinde 38 tedbirden 24’ünü devreye soktuk diğerlerini de devreye alacağız.”

BUGÜN

 

_______________________________________________________

20 Replies to “İŞKUR’dan garantili iş kursu”

 1. fatma dedi ki:

  slm adım fatma lise mezunuyum lisans okuyorum çok acil van da işe ihtiyacım vasr

 2. Bahar dedi ki:

  Slm ben 2002 gıda teknolojisi mezunuyum. Meslek edindirme kursu verilecekmiş bu diplomasi işsizlerde bolumleriyle alakalı pratik egitimi verilse işletmelerde laboratuvarlarda araştırma enstitülerinde en azından bölümümüzde alakalı kendimizde geliştiririz hemde bosuna emek vermemiş oluruz.bu konuyuda göz önünde bulundurmanızı istiyorum .

 3. şafak selim dedi ki:

  uyutun milleti yeter

 4. salih karakaya dedi ki:

  01.6.1976 dogumluyum tekstile ugraşıyorum uzun yıllar tekstil işi yaptım ve artık memleketime dönmeyi düşünüyorum bilgi birikimimi oradaki insanlarla paylaşmak istiyorum orada açılacak tekstil firmalarında yönetici olarak çalışmayı düşünüyorum kesim dikim kalıp ve yükleme bilgisine sahibim

 5. muhammed dedi ki:

  fortlift belgem var iş arıyorum 05443163376

 6. ÖZGÜR dedi ki:

  BEN İST İKAMAET ETMEKTEYIM ASKERLIGIMI YAPTIM İŞE İHTIYACIM VAR İLGINIZ ICIN ŞİMDIDEN TŞKLER NUMARAM 0542 403 57 58

 7. filit dedi ki:

  merhaba ben filit 28 yaşında bekar lise mez (E) sınıfı ehliyetim var boy pos yerinde ama qel qörki iş yok aşk para yok yokta yok acaba yoktamı çalışsak=))) iş istiyorum ilgilenlere duyrulur 545 424 59 59

 8. akif kocaman dedi ki:

  selam askerlık yaptım lise mezunuyum acıl ıse ıhtıyacım var mersin

 9. mesut dedi ki:

  çok acil.işe ihtiyacım var

 10. mirac dedi ki:

  slm adm mirac askerliğimi yaptım iş istiyorum 0542 315 71 53

 11. murat dedi ki:

  hangi şehirde ikamet ediyorsunuz

 12. Slm ben Adanadan Hatice, dedi ki:

  daha önce sekreterlik tecrübem var,şu an işsizim ve acilen işe itiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim

 13. mustafa dedi ki:

  selam ben işsisim iş istiyorum saygılarımla arz ederim 05335722693

 14. meryem dedi ki:

  iletişim için
  05369683406

 15. meryem dedi ki:

  ETA,LOGO,LUKA,MİKRO,NEBİM ve OFİS PROGRAMLARINI BİLİYORUM İŞ TECRÜBEM VAR
  SEKRETERLİK ,KASİYERLİK VE BİLGİ İŞLEM .

 16. ramazan dedi ki:

  merhaba ben ramazan askerliğimi kusurlu olarak tamamladım ve ben çalışmak istiyorum

 17. Zahide dedi ki:

  bu çok güzel bir haber ,
  ben, 2010yılı ahi ekran üniversitesi mezunuyum. bilgisayar teknikeriyim, lngilzceyide iyi biliyorum. Üniversiteye devam ederken iş kur müracaatı yapmıştım ve gelmişti ama okul sebebiyle işe başlayamamıştım. Bu yıl istanbul bahçelievlerde bilgisayar ve ingilizce eğitimi üzerine kursiyer olarak işe alınmayı çok istiyorum llütfen yadımcı oLarsasız çok mutlu olurum. Teşekkürler

 18. tugce dedi ki:

  merhaba ben tuğçe iyi derecede bilgisayar biliyorum sertifikamda var on parmakta yazabiliyorum şuan da işletme 3. sınıf öğrencisiyim (aöf)ankarada yaşıyorum iş arıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim ato dan satış danışmanlığı sertifikam var

 19. esma dedi ki:

  garantili ve iyi bi işe gercekten ihtiyacım war lütfen bu konuda yardımcı olurmusunz??

 20. Nuri dedi ki:

  Merhaba ben nuri 1988 dogumluyum askerlil yaptim is ariyorum
  Tic. meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum hastanede hadta kabulde stajerlik yaptim bilgisayar teknisyenligi yaptim en son migrosta kasiyerlik yaptim sinop gerzede yada merkzde calismak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top