Connect with us

Hi, what are you looking for?

Güncel Haberler

İŞKUR 2 Bin Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı – Eleman Alımı 2011

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünyada son yüzyılın en büyük ekonomik krizi yaşanmasına karşın, hükümet tarafından başarıyla uygulanan güçlü ve istikrarlı mali ve ekonomik politikalarla bu krizin üstesinden gelinerek dünyaya örnek olunduğunu söyledi.

Bakan Çelik, böylesine büyük bir krizin etkilerinin en az hissedilerek, krizden başarıyla çıkılmasında Türkiye ekonomisinin rekabetçi yapısının yanında ekonomiyi canlandırmak ve işsizlikle etkin bir şekilde mücadele etmek için alınan bir dizi önlem ve çeşitli gelir ve harcama tedbirlerini içeren destek paketleri ile sıfır sorun politikası çerçevesinde tüm komşu ve komşu olmayan ülkelerle yürütülen başarılı ilişkilerin etkin olduğunu vurguladı.

Kriz sonrası yüksek büyüme hızına erişen ülke ekonomisinin mevcut durumunun, istihdam hizmetlerinin de daha etkin ve daha verimli olmasını zorunlu kıldığını ifade eden Çelik, bu tür hizmetlerin yerine getirilmesinde gerek işsize gerekse de işverene sunulan danışmanlık faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Gelişmiş ülkelerde danışmanlık faaliyetlerinin, istihdam hizmetlerinin en önemli ayağını oluşturduğunu anlatan Çelik, örneğin, refah seviyesinin çok yüksek, işsizliğin ise en düşük olduğu ülkelerden biri olan İsveç’te kamu istihdam kurumunda 2010 yılı itibarıyla görev yapan 10 bin 500 civarındaki personelin 8 binden fazlasının danışmanlık hizmeti sunduğunu söyledi. Çelik, İŞKUR’da görev yapan personel sayısının ise toplam 3 bin 297 olduğunu, bu personelin sadece 393′ünün iş ve meslek danışmanlığı eğitimi aldığını, halihazırda danışmanlık faaliyetlerinin bu kişiler tarafından yerine getirilmeye çalışıldığını belirtti.

‘HER İŞSİZE BİREBİR HİZMET’
Türkiye’deki iş gücü dikkate alındığında bu eğitimi alan personel sayısı ile bu kadar önemli bir hizmetin belirlenen hedefler doğrultusunda yürütülmesinin zor olduğunu ifade eden Çelik, bu nedenle, 61. Hükümet Programında da yer aldığı üzere, İŞKUR’a kayıtlı her işsizin bir ”iş ve meslek danışmanı” olacağını ve işsizlere birebir hizmet verileceğini dile getirdi. Çelik, şunları kaydetti:

”Mesleği olan ya da olmayan ayrımı yapılmaksızın tüm iş arayanlara ‘mesleğe yönlendirme’ ve ‘iş bulma’ hizmeti sunulacaktır. Ayrıca, danışmanlar, kişilerin mesleki ve kişisel özelliklerini dikkate alarak iş ortamına daha iyi uyum sağlamaları için yardımcı olacaklardır. Böylece meslek edinme, iş arama, iş bulma ve işte kalma konusunda birebir, kişiye özgü ve yakından takip edilen bir süreç hayata geçirilecektir. Bu sayede, ‘doğru kursiyerin doğru kursa ve doğru işsizin doğru işe’ yönlendirilmesiyle işsizlik oranı ve süresinin azaltılmasında ve kaynakların etkin kullanılmasında önemli katkılar sağlanacaktır.

Bu amaca yönelik olarak, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ekine Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘iş ve meslek danışmanı’ mesleği eklendi.

Yine aynı şekilde, ilk kez hükümetimiz döneminde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenmeye ve belgelendirilmeye başlanan meslek standartları çerçevesinde ‘İş ve Meslek Danışmanı Ulusal Meslek Standardı’ ile ‘İş ve Meslek Danışmanı Ulusal Yeterlilik’ belgesini yayımladık.”

Tüm bu çalışmaların sonucunda, İŞKUR’da görevlendirilmek üzere iş ve meslek danışmanı alımı sürecini başlattık. Bu amaçla, İŞKUR tarafından belirlenen kriterlere sahip olan üniversitelerde düzenlenecek olan, 360 saatlik İşgücü Yetiştirme Kurslarına ağustos ayı içinde başlanacaktır.

Bu kurslara katılacak 3 bin 500 kişi, İŞKUR’da çalıştırılacak 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanlığı pozisyonuna başvurabilecektir.”

ARANACAK ŞARTLAR
Bakan Çelik, ”iş ve meslek danışmanlığı” eğitiminden yararlanmak isteyen gençlerde, İŞKUR’a kayıtlı olması, herhangi bir işte çalışmıyor olması, en az lisans düzeyinde mezun olması, 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan KPSS (B) grubu sınavına girmiş ve KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olma şartlarının aranacağını bildirdi.

Bu şartları taşıyan adayların, İŞKUR İl Müdürlüklerine müracaat etmek suretiyle veya kurumun internet sitesi üzerinden başvuru yapabileceklerini belirten Çelik, adayların, puanı en yüksek adaydan başlamak üzere tercih ettikleri üniversiteye ayrılan kontenjana göre yapılacak puan sıralaması sonucunda eğitime başlayacaklarını ifade etti. Çelik, şöyle konuştu:

”Eğitimin tamamlanmasının ardından, test merkezi bulunan, bağımsız ve bu konuda akredite olmuş kurum/kuruluşlar tarafından yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kursiyerler, ‘İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olacaklardır. Böylece, kamuya eleman alımında ilk kez Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı belge aranacaktır. Bu belgeye sahip olanlar arasından, KPSS B grubu (KPSSP3) puan türü esas alınmak suretiyle seçilecek adaylar İŞKUR İl Müdürlüklerinde sözleşmeli ”iş ve meslek danışmanı” olarak istihdam edilecek olup, Aralık 2011′de göreve başlaması planlanmaktadır.”

Gelen Aramalar

13 Comments

13 Comments

 1. imdat selen

  Mayıs 7, 2012 at 5:50 pm

  meslek yüksek olulu mezunuyum 10 yıldır üniversal torna kullanıyorum cnc torna oparatörlük belgem var frze kullana biliyorum dolgun ücretli iş arıyorum not hakkıkmı vercek iş aruyorum

 2. önder

  Mayıs 3, 2012 at 7:01 am

  uzun yol tecrübeli 20 yıllık şöförüm ssk ve maaşı güzel bir işe ihtiyacım var uzun yol olursa memnun olurum 0538 914 92 67:: 7/24 açıktır

 3. önder

  Mayıs 3, 2012 at 6:57 am

  uzun yol tecrübeli şöförüm seyahat engelim yok maaşı geliri düzgün işe ihtiyacım var

 4. hasan kuş

  Şubat 11, 2012 at 5:51 pm

  seln ben hasan yasın 19 yasıdayım iszim ş.urfadan iş aryorum 05445801263

 5. hamdiye

  Şubat 10, 2012 at 12:12 pm

  üniversite 3. sınıf sosyoloji öğrencsym işe ihtayacım var

 6. müslüm karadağ

  Ocak 30, 2012 at 11:11 am

  inanı işe çok ihtiyacım var d sınıfı ehliyetim var ve kpss sınavında 54 puan aldım.05434694721

 7. çetin şenol

  Ocak 21, 2012 at 5:44 pm

  düz lise mezunuyum.kpss94 puanım 69.984.iş istiyorum.05439146769

 8. ercan apaydın

  Ocak 13, 2012 at 4:51 pm

  İŞ-KUR MÜDÜRLÜGÜNE LİSE MENZUNUYUM İŞ ARIYORUM GEREGININ YAPILMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERIM 0535 023 80 31

 9. selçuk

  Aralık 31, 2011 at 9:39 am

  depremden dolayı işe ihtiyacım var 5363876482

 10. ismail

  Kasım 25, 2011 at 1:22 pm

  is için çok ihtiyacımızvar iki kişiyiz kalcak yerimiz yok tehmin etcek işyeriyle çalışmak istiyorum numaram 5458435051

 11. ismail

  Kasım 25, 2011 at 1:18 pm

  is arıyorum dolgun bir mahaş la çalışmak kalcakyer tehmin etcek yerle çalışmak istiyorum iki kisi yiz numaramı bırakıyorum 5458435051 yardımcı olursanız memnun olurum

 12. zerrin güman

  Ağustos 23, 2011 at 10:11 am

  iki bin sözleşmeli personel alımı ilanınıza başvurrmak istiyorum başvurular ne zaman

 13. MERYEM KARTALMIŞ

  Ağustos 8, 2011 at 6:22 am

  İŞ-KUR MÜDÜRLÜĞÜNE

  Kurumunuz iş ve meslek danışmanı olarak açtığı kadroya başvurmak istiyorum.
  Gereğinin yapılmasını arz ederim.

  MERYEM KAARTALMIŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...

Güncel Haberler

Bu işgücü istemi, İŞKUR‘un ÇANKAYA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ biriminden ilan edilmiştir. HAVA LOJİSTİK KOMUTANLIĞI DİKİMEVİ MÜDÜRLÜĞÜ Son Başvuru Tarihi : 10 Ağustos 2011 Yayınlanma Tarihi...