İşe Mi Girmeliyim, Askere Mi Gitmeliyim?

Erkekler için kaçması sadece paraya bağlı olan askerlik kurumu, her erkek için vatani bir borçtur. Her ne kadar adil olmayan şeyler olsa da konulan kanunlara uymak biz vatandaşların işidir. Uymazsak ceza alır, çok ileri bir tarihe kadar kaçışımız vatandaşlığımızın bile elimizden alınmasına neden olabilmektedir.

personelllll

Askerlik mi? İş mi? Sorularından sonra bir de evlilik mi sorusu sorulabilir. Kimisi bu üç sorunun yanıtı değişik şekilde yapmaktadır. Kimisi önce evleniyor, sonra askere gidiyor, sonra iş buluyor; kimisi askere gidiyor, sonra evleniyor ve daha sonrada iş buluyor. Bunlar ailelerin bütçelerine göre değişiklik gösterir. Baba parası yemeyen erkekler için bu sorunun yanıtını vermek gerekirse; önce askerlik, sonra iş, en sonrada evlilik. Parasız yola bile çıkılmayan bir dönemde bunların mantıksal olarak en düzgün şekli bu gibi gözüküyor.

Tabi okuduğunuz bölüm farklılığı da önemli bir noktada karşımıza çıkıyor. Kimi meslekler vardır ki onları acele yapmazsak fırsat elimizden uçar, gider. Tıp, eczacılık veyahut mühendislik gibi bölümlerden mezun adayların önce askerlik vazifesini yerine getirmeleri önerilir. Çünkü sizin bölüme sizden başka adayların girmesi zor. Hatta imkânsız. Yurt dışında lisans yapmak isteyen ve vakit kaybetmek istemeyen adayların askerliği ertelemeleri daha faydalı olacaktır. Bazı fırsatlar insanın ayağına bir kez gelir misali, önemli adımlarda bu kararı vermek güç olabilir.

Aldığınız karar ne olursa olsun, bunu birkaç saat veya birkaç gün düşünün. Verdiğiniz karar sinirle verilmiş olabilir, fevri bir kararda olabilir. Bu yüzden sağlıklı düşünmeden cevabınızı karşınızdakine vermeyin.

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top