İş Hayatınızda Bir Geri, İki İleri

Çalışan insanların kariyerleri basamaklarla doludur. Ya düşersiniz en dibine, ya da çıkarsınız zirveye. Riskleri göze alıp üste çıkmak isteyenler bazen başarılı oldular, bazense basamaklardan paldır küldür aşağı indiler. Daha doğrusu aşağı inmek zorunda kaldılar. Yukarısı risk alanların barındığı yer olarak söylersek, yukarda yaşamak pekte kolay değil. Eğer üst mevkiler ona göre alt sınırsa ve oradan daha üstünü düşünüyorsa, burada bir çelişki değil kariyerinin aslında riskleri yendiğinin göstergesidir.

memur

Kariyerinde düşmeleri olan pek çok insan, daha sonraları bu düşüşleri bir geri çekilme olarak nitelemişlerdir. Çoğu geri çekilende, “geri dönüşüm muhteşem olacak” dercesine gelip zirve yarışına ortak olmaktadırlar. Geri çekilmeyi bir mola olarak söylersek daha doğru demiş oluruz.

Örnek vermek gerekirse bir dönem Coca Cola Amatil Avrupa başkanlığını yürüten Muhtar Kent, görevi bırakmasının ardından Anadolu Efes’e CEO olarak başladı. Daha sonra yeniden Coca Cola’ya dönüş yapan Muhtar Kent, şuan kariyerinin zirvesinde. Şuan Coca Cola dünya başkan yardımcılığını yapmakta. Şimdi buraya düşmemi denir, yoksa kabuğuna çekilip gününü bekleme mi denir?

Atılan bu geri adımlar daha sonra büyük kazanımları beraberinde getirmektedir. Bunun çokça örneği verilebilir. Burada risk almak önemlidir. Muhtar Kent risk alıp geri çekilmeseydi genel başkan yardımcısı olabilir miydi? Amatil’den devam edip daha sonra olabilir mi diye düşünüyoruz ama onun gibi yığınla genel başkan yardımcısı olmayı hedefleyen insan var. Risk burada önemlidir. Şirketler birazda ön ayak oluyorlar. Yani yönlendiriyorlar risk için. Bu sayede kendine güvenini kazanmış çalışanlara sahip oluyorlar. Sizde bu yazıdan pay çıkararak risklerinizi veya geri çekilmelerinizi değerlendirebilirsiniz.

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top