İş Hayatında Stresten Kurtulmanın İpuçları

İşimiz bizi stresli, sinirli ve verimsiz yapar. Yapılan araştırmalar iş yerinde mutlu ve stressiz insanların daha verimli ve terfi etme olasılıklarının da yüksek olduğunu göstermiştir.İşte size iş yerinizdeki stresten kurtulmak için bir kaç ipucu…

1) Mutlu bir ortama gidin

Eğer kendinizi stresli hissetmek istemiyorsanız başka bir duyguyu düşünün ve mutlu olun kendinizi stresin dışında düşünerek harikalar yaratabilirsiniz. Beyniniz sahip olduğunuz en güçlü araçtır. Bu nedenle onu kullanın.

2) Dışarı çıkıp yürüyün

Sadece 5 dakikalık egzersiz bile aklın düşünce yapısını geliştirmeye yardımcı olur ve genel verimliliği arttırır. Yapılan araştırmalarda yürüyüşten sonra çalışanların yüzde 30′unun daha mutlu hissettiği ve yüzde 15′inin daha verimli olduğu belirlenmiştir.

3) Kaynaşmak

Yapılan araştırmalara göre mutlu hissetmeye eğilimli insanlar diğer insanlarla olanlardır. Konuşmak için gün içerisinde zaman ayırın, sizi dinleyecek bir arkadaşınız anlık stres giderici olabilir ya da ruhunuzu tazeler. Haftasonu için plan yapın, gününüzü konuşkan geçirin yada komik hikayelerle birilerinin kulağını açın ve stresi ışık yılı uzakta hissetmenizi sağlayın.

4) Güneşte dışarı çıkın

Strese neden olan durumdan çıkmanız için büyük yardımı olabilir. Biraz güneş ile ve tüm önemli olan D vitamini vücut verimliliğine yardımcı olur. Ve işyerinde masanıza yepyeni bir tutumla geri dönersiniz.

5) Bilgisayarınızdan uzaklaşın

Dergiler, kitap,resim gibi iş dışında birşey sizi stresten uzaklaştırabilir, zihinsel bir mola kolay ve zevkli şeyler yaptığınızda beyninizin ihtyacınız olan rahatlama sağlayabilir

6) Müzik

Favori müziğinizi dinlemek stresinizi azaltır verimliliğinizi artırır ve ruhunuzu desteklemeye yardımcı olur.

7) Derin nefes al nefes ver ,tekrarla

Basit gelebilir, fakat gözlerinizi kapatın derin nefes alıp vermek ve bunu bir süre tekrarlamak stresinizi gidermede yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top