İş Güvenliğinde Kat Edilen Yol

Firmalar genel itibariyle kolaya kaçmaktadır iş sağlığında ve güvenliğinde. Bunlardan kaçınıp kayıtlı ve toplu iş sözleşmeleri yaparak iş güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmalıdır firmalar. Bunların olduğu yerde çalışma güvence altına alındığından iş, çalışma ve yürütme faaliyetleri hızlanacak, buna paralel olarak bu faaliyetlerde gelişecektir. Bu bağlamda “sıfır” rakamını “risk” kelimesinin önüne getirebiliriz.

personel456

Günümüzde bakıldığında dünyadaki tüm ülkeleri yapmayı zorunlu bırakan küreselleşme, artan rekabetin artmasıyla işletmesel anlamda bir globalleşme meydana gelmektedir.

Avrupa Birliğine Uyum bağlamında 4857 sayılı İş Kanunu ve bu Kanuna göre çıkarılan yönetmelikle Avrupa Birliği direktiflerine uyum sağlanmıştır.

İş güvenliği ve sağlığı aslında başlı başına bir konudur. Özellikle yeni işe alınan elemanlardan beklenen, sağlıklı bir şekilde güvenli şartları oluştururark sunan firmaya hizmet etmektir. Tabi burada firmaya düzen görevler vardır. Bunları devlet yasalarla da belirlemiştir. Bununla beraber işçilerin güvenliği kontrol altına alınmış oluyor ve olası kazalarda mağduriyetleri gideriyor. SSK, BAĞ-KUR gibi kurumlarla yapılan iş birliği sonucunda çalışanların iş güvenliğiyle ilgili problemleri giderilmeye çalışılmıştır.

Ülkemizde girilen Avrupa Birliği süreciyle birlikte sağlık alanında çokça proje düzenlenmiş olup, hayata geçirilmiştir. Aynı şey güvenlik içinde söz konusu olabilmektedir. Çalışana, işine ve güvenliğine güvenen bir reform yapılmıştır diyebiliriz.

PersonelAlim.com / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top