Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kariyer Planlama

İş Değişikliğinde Meydana Gelen Kusurlu 10 Hareket

Kariyer planı yaptınız ve şu an çalışmakta olduğunuz firma sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermediğinizi düşündünüz. Öncelikle yapmanız gereken en önceki kural; bunları işten ayrılmadan düşünmek!

memur

Eskiler, girdikleri işe emekli olana kapak attığını düşünür. Ama devir değişti, özel sektör canlandı, gençler için artık özel sektör daha cazip olmaya başladı. Artık devir o isteklere cevap vermeye zorlanıyor. İşiniz tatil yapmanıza engel olabilir, istediğiniz zaman farklı bir şeyler yapmanıza yasak koyabilir, acil durumlar sizin için bir zulüm olabilir. Bu şartlar altında çalışmak gerçekten zordur. İş değişikliğini sadece bir işten başka bir işe geçmek gibi düşünmeyin. Örneğin öğretmensiniz, müdür oldunuz. Bu da bir iş değişikliğidir, gerekleri öğretmen gibi değildir kesinlikle. Bu yüzden iş değişikliklerinde önemli adımları uygulamak çalışacağınız yer için de sizin içinde önemlidir. Bu adımları şöyle sıralamak gerekirse;

  1. İyi Bir Gözlemci Olun;

Çalışacağınız yeri gidip daha önceden keşfetmek her zaman iyidir. Etrafı tanımalı, sizin mevkiinizdeki şahıs orada yokken neler yapıyor görebilirsiniz. Bir de şöyle bir husus var; çalışmak istediğiniz yer sizin için uygun olmayabilir. Bu süre zarfında ya normalki işinize devam edebilir, ya da farklı bir iş bulabilirsiniz.

  1. Makam/Mevki İçin Sevmediğiniz Bir İşte Çalışmayın;

Hiç kimse sevmediği bir işte çalışmak istemez. Sevmiyorsanız verimli olamaz, adaptasyon süresini sancılı geçirebilirsiniz. Bunu ne sizden üst makamdakiler ne de sizden alttakiler ister.

  1. Başkası Orada Başarılı Diye O Alana Gitmeyin;

Bir yakınınız o alanda çok iyi olabilir. Bu sizin de o alanda iyi olacağınız anlamına gelmez değil mi? Sizin ilginiz farklı, onun  ki farklıdır.

  1. Eski Olasılıkları Kafanızdan Atın;

Eskiden girmeyi düşündüğünüz iş varsa bunları artık düşünmeyin. Yeni ufuklara yelken açmalı, şairinde dediği gibi; eskiler geride kaldı, şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

  1. Para Seçici Unsur Olmasın;

Sevmediğiniz bir işte çok parayla mı çalışmak istersiniz, sevdiğiniz bir işte normal bir fiyattan çalışmayı mı istersiniz? Buna karar verince bu maddeyi de değiştirebilirsiniz.

  1. Kararınızı Kendiniz Verin;

Hayat sizin, yaşamak sizin hakkınız. Başkası için çalışmıyorsunuz. Ama evli iseniz ve eşinizi de çok seviyorsanız onların sözlerini de göz önünde bulundurmakta fayda vardır. (evdeki huzur için ;) )

  1. Mevcut İşinizi Tamamen Bitirmeden Ciddiyeti Elden Bırakmayın;

Burası Türkiye. Neyin ne zaman ve ne şekilde olacağı meçhuldür. O yüzden mevcut işinizi tamamen bitirmeyin ve eski arkadaşlarınızla arayı koparmayın.(patron dahil)

  1. Bir Anda Yüksek Bir Beklentiye Girmeyin;

Her şey zamanla olur. Özellikle özel sektör zaman işidir. Çalışmanıza göre bu kısalır veya uzar. Ama ciddiyeti, sabrı ve çalışmayı elden bırakmamalısınız.

İş konusunda söylenebilecek hususları bu şekilde sıralayabiliriz. Sizinde görüşlerinizi alabilirsek memnun oluruz. Tecrübeli yorumlarınız bizim için değerlidir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...

Güncel Haberler

Bu işgücü istemi, İŞKUR‘un ÇANKAYA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ biriminden ilan edilmiştir. HAVA LOJİSTİK KOMUTANLIĞI DİKİMEVİ MÜDÜRLÜĞÜ Son Başvuru Tarihi : 10 Ağustos 2011 Yayınlanma Tarihi...