İş Bulmanın Püf Noktaları – Nasıl İş Bulunur

İşsizim ve nasıl bir iş bulabilirim diyorsanız aşağıda bazı tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. İşkur iş aramanın ve iş görüşmesinin püf noktalarını anlatan yeni bir kılavuz yayınladı. Kurum, “Günde 8 iş başvurusu yapın. 30 yerden ‘hayır’ yanıtı alsanız da yılmayın” dedi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizliği azaltmaya yönelik biryandan mesleki bilgi ve becerileriartırmaya yönelik eğitim çalışmalarını sürdürürken bir yandan da işsizlerin kendi imkanlarıyla iş bulmalarını kolaylaştıracak etkili yöntem ve tetkikler üzerinde çalışıyor.

İş aramanın çok zor olduğuna özel vurgu yapan İŞKUR, 2 milyon 637 bin işsize bir kılavuzla yol haritası hazırladı:

İşte iş bulmamın püf noktaları:

* Kayıt yaptırın: Öncelikle İŞKUR şubelerine kayıt yaptırın. Ne tür işte çalışmaktan hoşnut olacağınızı bilip ona göre iş arayın.

* Eşe dosta not bırakın: Gazete ilanlarını izleyin. Eşe dostayazılı not bırakın. Gayretli ve azimli olun. Bazen beğenmediğinizbir iş, çok daha iyi işler bulmanız için uygun bir basamak olabilir.

* Günde 5 ila 8 başvuru yapın: Size iş verebilecek kişilerinbir listesini yapın. Bir günde başvuracağınız işyerlerinin birbirineyakın olmasına dikkat edin. Günlük başvuru sayısı belirleyin ve bunları tamamlayın.

* Esnek olun: Size teklif edilen iş, asıl mesleğinizden farklı olabilir. Son işinizden daha az para kazanacağınız işleri gözardı etmeyin. İkramiye, sosyal yardım, ödül gibi maddi olanaklara da bakın.

* Her gün en az bir saatinizi başvuru mektubu yazmaya ayırın: Bu süre içerisinde kayıtlarınızı güncelleştirin ve bir sonraki iş görüşmenizi planlayın.

Telefon rehberi kullanın: Telefonla görüşmeye başlamadan önce rehberi iyice inceleyip bir liste yapın. Becerilerinizi kullanabileceğiniz tüm işletme ve işyerlerini bulmaya çalışın. Özgeçmişinizi ve niteliklerinizi özetleyen kısa bir kaç cümle geliştirin.

Sabırlı olun: Telefon görüşmeleri en etkili yoldur ama bu göründüğü kadar kolay değildir. Bu konuda sabır, azim ve kararlılık gerekmektedir. ‘Evet’ yanıtı almadan önce 20-30 telefon görüşmesi yapmak zorunda kalmanız cesaretinizi kırmasın. Unutmayınız, alacağınız bir evet yanıtı bir iş bulduğunuz anlamına gelebilecektir.

İyi izlenim bırakın: İşe alınmanızda, işverenin üzerinde bıracağınız izlenim çok önemli. Görüşmeye gitmeden ilgili şirketle, talip olduğunuz iş hakında elinizden geldiği kadar çok bilgi toplayın. Görüşmede temiz, rahat ve ağırbaşlı kıyafetler seçin. Görüşmeyi gerçekleştiren kişi ile tanışırken dostça davranın, neşeli olun ve gözlerinin içine bakın.

Teşekkür edin: İşverene görüşme için kısa bir not ile teşekkür edin. Bu mektupta özelliklerinizi yeniden özetleyip, işe duyduğunuz ilgiyi vurgulayabilir, görüşmede değindiğiniz noktalara yeni bilgiler ekleyebilirsiniz. Görüşmeden sonra iki-üç hafta sizinle ilişki kurulmazsa işvereni arayın. Eğer iş başka birine verilmişse, daha sonra açılacak işler için başvurunuzun değerlendirilmesini isteyin.

 

6 Replies to “İş Bulmanın Püf Noktaları – Nasıl İş Bulunur”

 1. sebahattin dedi ki:

  Hakkari’de oturuyorum is istiyorum e olur yardimci olun iki yildir is kura gidip geliyom bi turlu sonuc alamiyom is cikmiyor bana

 2. Orhan dedi ki:

  Şöförlük işi istiyorum

 3. hazal dedi ki:

  bu konuda bana da yardımcı olursanız sevınırım…

 4. halil dedi ki:

  doğru dürüst bi iş istiyoruz çok mu yani yardımcı olun

 5. davut dedi ki:

  Bizimle Calısmak İstermisiniz?
  Türkiye bu sistemi konusuyor
  daha önce hiç tanısmadıgınız yeni iş planı basit ve cok kolay uygulabilen tek yapmanız gereken sadece internette gecirdiginiz zamanı bizim planımızla degerlendirerek günde 100tl ile 500tl arası anında gelir elde edebileceksiniz detay bilgi almak icin tıklayınız

 6. harun taş dedi ki:

  iş kura 4,5 sefer gittim 3, 4, yere,yönlerdirdiler her gittiğimde ama hiç çağrılmadım,bundan sonrada çağrılmak istemem ,herkes o işleri alsın kıçına soksun ,hesabım bitmedi dünya senle elbet yakalıyacam seni ,__not__ ne düşünseniz düşünün, bu da benden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top