İş Bulmanın 9 Püf Noktası

İŞKUR, 2 milyon 637 bin işsize iş aramanın ve iş görüşmesinin püf noktalarını anlatan kılavuz hazırladı. Klavuzda işsizlere verilen taktiklerin yanında sabır da tavsiye ediliyor

Kurum, “Günde 8 iş başvurusu yapın. 30 yerden ‘hayır’ yanıtı alsanız da yılmayın” dedi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizliği azaltmaya yönelik bir yandan mesleki bilgi ve becerileri artırmaya yönelik eğitim çalışmalarını sürdürürken bir yandan da işsizlerin kendi imkanlarıyla iş bulmalarını kolaylaştıracak etkili yöntem ve teknikler üzerinde çalışıyor.

İş aramanın çok zor olduğuna özel vurgu yapan İŞKUR, 2 milyon 637 bin işsize bir kılavuzla yol haritası hazırladı:

İşte iş bulmanın 9 püf noktası:

1- Kayıt yaptırın: Öncelikle İŞKUR şubelerine kayıt yaptırın. Ne tür işte çalışmaktan hoşnut olacağınızı bilip ona göre iş arayın.

2- Eşe dosta not bırakın: Gazete ilanlarını izleyin. Eşe dosta yazılı not bırakın. Gayretli ve azimli olun. Bazen beğenmediğiniz bir iş, çok daha iyi işler bulmanız için uygun bir basamak olabilir.

3- Günde 5 ila 8 başvuru yapın: Size iş verebilecek kişilerin bir listesini yapın. Bir günde başvuracağınız işyerlerinin birbirine yakın olmasına dikkat edin. Günlük başvuru sayısı belirleyin ve bunları tamamlayın.

4- Esnek olun: Size teklif edilen iş, asıl mesleğinizden farklı olabilir. Son işinizden daha az para kazanacağınız işleri gözardı etmeyin. İkramiye, sosyal yardım, ödül gibi maddi olanaklara da bakın.

5- Her gün en az bir saatinizi başvuru mektubu yazmaya ayırın: Bu süre içerisinde kayıtlarınızı güncelleştirin ve bir sonraki iş görüşmenizi planlayın.

6- Telefon rehberi kullanın: Telefonla görüşmeye başlamadan önce rehberi iyice inceleyip bir liste yapın. Becerilerinizi kullanabileceğiniz tüm işletme ve işyerlerini bulmaya çalışın. Özgeçmişinizi ve niteliklerinizi özetleyen kısa bir kaç cümle geliştirin.

7- Sabırlı olun: Telefon görüşmeleri en etkili yoldur ama bu göründüğü kadar kolay değildir. Bu konuda sabır, azim ve kararlılık gerekmektedir. ‘Evet’ yanıtı almadan önce 20-30 telefon görüşmesi yapmak zorunda kalmanız cesaretinizi kırmasın. Unutmayınız, alacağınız bir evet yanıtı bir iş bulduğunuz anlamına gelebilecektir.

8- İyi izlenim bırakın: İşe alınmanızda, işverenin üzerinde bıracağınız izlenim çok önemli. Görüşmeye gitmeden ilgili şirketle, talip olduğunuz iş hakında elinizden geldiği kadar çok bilgi toplayın. Görüşmede temiz, rahat ve ağırbaşlı kıyafetler seçin. Görüşmeyi gerçekleştiren kişi ile tanışırken dostça davranın, neşeli olun ve gözlerinin içine bakın.

9- Teşekkür edin: İşverene görüşme için kısa bir not ile teşekkür edin. Bu mektupta özelliklerinizi yeniden özetleyip, işe duyduğunuz ilgiyi vurgulayabilir, görüşmede değindiğiniz noktalara yeni bilgiler ekleyebilirsiniz. Görüşmeden sonra iki-üç hafta sizinle ilişki kurulmazsa işvereni arayın. Eğer iş başka birine verilmişse, daha sonra açılacak işler için başvurunuzun değerlendirilmesini isteyin.

1 Reply to “İş Bulmanın 9 Püf Noktası”

  1. veysel dedi ki:

    ben askerden geldim ve evlilik düşüncem var ama işsiz olduğum için bunu erteliyorum evlilik yapmamamda en önemli olan etken işsiz olmam fırsat buldukça inşaat’a gidiyorum ama bu hava koşullarında artık o işi bile yapamıyorum siz benim yerim de olsanız ne yaparsınız bu şekilde evlemeyi düsünürmüsünüz şimdi iş arıyorum artık hayırlısı diyorum baska bir sey diyemiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top