Hollanda Türkiye’den 40 bin beyin istiyor

Design Week için Türkiye’ye gelen Hollandalı Bakan, IT sektöründe 40 bin kişilik gücüne ihtiyaç duyduklarını belirterek “Sadece Hindistan ve Türkiye’yi düşünüyoruz” dedi.

Hollanda, IT sektöründe ihtiyaç duyduğu en az 40 bin kişilik işgücü ihtiyacını karşılayabilmek için dünyadan iki ülke seçti. Bunlardan biri Hindistan, diğeri Türkiye oldu. 28 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Design Week’e katılan ülkelerden biri olan Hollanda, Galata Köprüsü üzerinde düzenlenen etkinlikte tasarımcıları kadar ekonomik anlamdaki işbirlikleriyle de dikkat çekti.

İKİ ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE

Hollanda’nın Brainport Bölgesi Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Bakanı L.W.L Pauli’nin 10 tasarımcı, 15 işadamıyla katıldığı etkinlik sırasındaki görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamalar, Galata Köprüsü’nün Hollanda ile Türkiye arasında iş bağlantılarına da sahne olduğunu ortaya koydu.

Bakan, IT sektöründe ihtiyaç duydukları en az 40 bin kişilik iş gücünü Hindistan ile birlikteTürkiye’den karşılamayı düşündüklerini belirterek, “Hollanda nüfusu oldukça yaşlı. Bizim genç ve eğitimli işgücüne ihtiyacımız var. Hedefimiz tüm dünyada sadece Türkiye ve Hindistan” dedi.

TÜRKİYE’DE BİRLİKTE ÜRETİM

Pauli, beraberindeki 15 işadamının Hollanda’ya önemli iş bağlantılarıyla döneceğini de vurguladı. Kurulmuş iş bağlantılarından biri olarak Avrupa’nın bir numaralı çevre sistemleri üreticisi firmalarından biri olan Techno Trading International’ın Albayrak Şirketler Grubu ile işbirliğini gösteren Pauli, iki firmanınn gelecekte Türkiye’de birlikte üretim yapabileceğini kaydetti.

Bakan Pauli, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ve İş Bankası ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

L.W.L Pauli’nin bakanlığını yaptığı bölge olan Brainport, Hollanda açısından ileri teknolojide stratejik bir bölge. İleri teknolojide konumunu, kendine bağlı şehirlerden biri olan Eindhowen’in New York’ta 400 dünya şehrinin katıldığı uluslararası yarışmada 1’inci olmasıyla tescil eden bölgede uzmanlaşılan alanlar ileri teknoloji, tarım bilimi, tarım bilimi, sürdürülebilir enerji, otomotiv ve tasarımdan oluşuyor.

Dünya cep telefonlarında kullanılan chiplerin yüzde 80’ini üreten ASML’nin de bölgede bulunduğuna dikkat çeken Pauli, buranın Hollanda ekonomisi açısından ulaştığı boyutu ise şu rakamlarla ortaya koydu:
– Hollanda’da üretimin yüzde 35’lik kısmını Brainport sağlıyor.
– Yabancı yatırımların yüzde 40’ı bölgede yer alıyor.
– Hollanda’da alınmış patenlerin yüzde 50’si
bölgeye ait.

46 Replies to “Hollanda Türkiye’den 40 bin beyin istiyor”

 1. yaşar metin dedi ki:

  SLM:1962 dogumlu kamudan güvenlik görevlisi olarak emekli oldum.elektrik.güvenlik sertifikam vardır.su tesisatı. kaynak.dış cephe izolasyon kaplama işlerinden anlarım. yurt dışında çalışmak istiyorum. tşkler

 2. ramazan gundoğdu dedi ki:

  bn iş arıyorum beklıuorum basvruun bulmak yok 05357744583

 3. hasan dedi ki:

  30 yaşındayım. bende iş arıyorum

 4. OLCAY dedi ki:

  23 yasındayım b ehliyetim şöförlugum iyidir lise mezunuyum M.E.B sertifikalarım var gazaltı kaynakcısıyım,elektırık,alemınyum,oksıjen kaynagımda wardır montajımda wardır

 5. ahmet dedi ki:

  hollanda için iş alımı yapılıyormuş ben dünya mutfağı aşçısıyım 5 sene deneyimim var bilginize

 6. zeynel dedi ki:

  hollanda için iş alımı yapılıyormuş ben dünya mutfağı aşçısıyım 8 sene deneyimim var bilginize 05355093971

 7. bayram efiloğlu dedi ki:

  döner.sandviç.pizza.pide.çorba.ızgara ustasıyım.30 yaşındayım lise mezunuyum.05466066284 izmir

 8. ahmet dedi ki:

  0543 676 23 23 lutfen bılgılendırın

 9. ahmet dedi ki:

  nasıl kayıt yapabılırız

 10. ahmet dedi ki:

  ben hollanda 10 yıl kaldım hollandacam var kaynakcıyım artı serada bahce yapımı cıcekcılık cıcek bıcm ekepce kullanma portıf kullanma hollanda ehlıyetım var ılgılılere duyurulur avucumun ıcı gıbı bılıyom herseyını hayat tarzını ıs tarzını

 11. kerem dedi ki:

  1986 dogumluyum meslegim tamircilik kamyon yada kepçe farketmez iş arıyorum ilglilere duyurulur

 12. hidayet dedi ki:

  ben hollanda calişmak istıyorum mesleğim cifcilik

 13. ADEM ÇINAR dedi ki:

  1979 AKSARAY doğumluyum.mesleğim aşçılık.fırıncılık işinide kısmen biliyorum.en kısa zamanda ilerletebilirim.hollandada yaşamak istiyorum.bana oturum izni alabilecek bir iş veren varsa ben hazırım.bereber çalışabiliriz.

 14. serkan dedi ki:

  başvurular hakkında bilgi werebilirmisiniz ???

 15. yetişmek üzere iş arıyorum 05312694907

 16. habip dedi ki:

  ben 27 yaşındayım..telekominasyon ve türksat teknisyeniyim..holandada çalışmak istiyorum

 17. ismail dedi ki:

  mrb bende gitmeyi çok istiyorum 7 yıllık mobilya döşemecisiyim baba mesleğimde kaynakçılık askerdede marangoz olarak görev yaptım her yer asgari ücret olmuş agzınla kus tut işverene yaranamazsın hakkın olan üç kuruş asgari ücret parayı bile gününde vermezler bıktım buralardan

 18. Murat AK dedi ki:

  AYDIN KUŞADASINDA İKAMET EDİYORUM.26 YAŞINDAYIM.UZUN ZAMANDIR TURİZMDE ÇALIŞIYORUM.NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM.

 19. ahmet sevimli bay bayan model bir terziyim dedi ki:

  bay bayan terzisiyim başvurular nasıl yapılacak saygılarımla ahmet sevimli istn kdıköy 05399811455

 20. hayrettin dedi ki:

  hollanda işçi alıyormus basvurularımızı nereye yapacagız ben orta derece hollandaca bılıyorum bunun faydası olurmu bana

 21. murat taylan dedi ki:

  hollandaya hangi meslek üzeri işçi alınacak ve maaşı nasl olcak bide çalışma günleri ve saatlerinasl olck tşk ederim şimdiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top