Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır? GSS Prim borcu sorgulama

Çalışmayan veya sigortası ödenmeyen her gencin GSS (Genel Sağlık Sigortası) sistemine girmiş olması gerekmektedir. Bu gereklilik de bazı özel şartları yerine getirmemizi gerektiriyor. Bunun için gelir testi yapılmalıdır. Bu yazımızda ise GSS (Genel Sağlık Sigortası)’nin gerektirdiği gelir testi başvuru nasıl yapılır ve gelir testi başvurusu nereye yapılır konularına değinmeye çalışacağız.

PEKİ GELİR TESTİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

SGK vasıtasıyla primlerini ödeyen vatandaşlar, yanlış bir düşünüş olarak SGK’ya ödedikleri için gelir testinin de burada yaptırıldığını düşünmektedir. Fakat düşünülenin aksine gelir testi SGK’da yapılmaz. İşin doğrusu; Gelir Testini, bağlı bulundukları ilin ilçe kaymakamlıkları yapar.  Gelir testi başvurusu nereye yapılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Vatandaşlar bulundukları ikametgah adresine en yakın ilçe kaymakamlıklarında gelir testi başvurusunu yapabilir. Kendilerine verilen gelir testi formunu eksiksiz olarak doldurmalıdırlar. Formun altına bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğa yönelik taahütte bulunurlar. Başvurudan sonra gelir durumlarına göre değerlendirilir ve SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) bu kişilerin ne kadar prim ödeyeceklerini belirler. Fakat başvurudan yine farklı olacağı üzere vatandaşlar primlerini kaymakamlıklara değil Sosyal Güvenlik Kurumlarına öderler.

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başta da söylediğimiz gibi gelir testi başvurusunu için bağlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlıklarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Buradan alınan gelir testi başvurusu sonrasında aldığınız belgeleri mahalle muhtarlarından onaylatmanız gerekiyor. Bu onaylı belgeleri ve yanına 2 adet vesikalık fotoğrafınızı da alarak kimlik fotokopiniz ile birlikte tekrar kaymakamlık binasına gidip teslim etmeniz gerekiyor. Daha sonra gelir testi sonucunu beklemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top