Firmaların Üniversite Mezunlarından Beklentileri

    Bir okuldan mezun olup   diplomanızı aldınız ve iş dünyasına atılacasınız.İş ararken diplomanıza güveniyorsanız yanılıyorsunuz demektir.Günümüz iş dünyasında genç mezunların diplomadan ziyade farklı yetkinlik ve yeteneklere sahip olması gerektiği bilinen bir gerçek oldu.Peki şirketler,iş arayanlar yeni mezun olanlardan neler bekliyor? ve siz bu açıklarınızı nasıl kapatacaksınız?..

mezun

      Okulunuzu bitirdiniz ve artık hayata atılma iş hayatına atılma vaktiniz geldi.Ülkemiz gerçeği olan iş arayan ordusu içersinde kaybolmamak için eğitim gördüğünüz istediğiniz işi bulabilmek için mülakatları,sonuçlarını beklemek yerine kendi kişisel becerilerinizi yeteneklerinizi kısacası CV nizi geliştirmeniz gerekmektedir.Çünkü insan kaynakları yöneticileri ve personel eleman konusunda faaliyet gösteren firmalar yeni mezun olan deneyimsiz insanların iş bulmalarının çok zor olduğunu söylemektedir.

    İş arıyorsunuz,fakat öncelikle ne istediğinizi bir gözden geçirip karar vermeniz gerekmekte.Bunun içinde il aşama olarak kendinizi tanımanız bilgi beceri ve kabiliyetlerinizin farkına varmanız gerekmektedir. Deneyim sahibi olmayabilirsiniz ve bu sizin için bir dezavantaj olarak görülebilir.Fakat üniversite yıllarında yaptığınız stajların ne kadar önemli olduğu iş ararken anlama fırsatınız olacak.Çünkü bazı firmalar için staj dönemleriniz büyük önem arz etmektedir.

     İş ve Meslek uzmanlarının özellikle tavsiye ettiği konulardan biride yabancı dil. Günümüz iş dünyasında yabancı dil gerektirmeyen bir iş kolunda bile yabancı dil şartı aranmaktadır.Aynı zamanda işe almayı planladıkları kişilerin eğitim seviyelerinin yüksek olmasını ve okuma yazma konuşma konusunda herhangi bir sıkıntı olmamasını istiyorlar.Yabancı dil kadar önemli olan diğer bir hususta bilgisayar kullanabilme hakimiyeti.Adaylar üniversitede temel bilgisayar programlarına hakim olmalı ve ofis programlarını öğrenmeleri şart.

Adaylarda aranan şartların yüzde olarak dağılımı ise şöyle:

Adayın özellikleri %35,Üniversite %25,Yabancı dil %10,Bilgisayar kullanabilme %10,Staj %8,Askerlik %6,Yüksek Lisans %6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top