Ekonominin Yeni Cevheri “BİLGİ”

Günümüz ekonomi dünyasının temel hammaddesi artık ‘bilgi’ oldu.Artık zenginlik kavramı bilginin değerli olmasıyla ölçülür hale geldi.

personelllll

Önceki dönemlerde zengin olabilmek için benden gücüne ,sermayeye,dönüm dönüm arazilere ve fabrikalara gereksinim duyulurken,günümüzde aklın ön planda tutulduğu, değerli bilgiyi üretenler işleyenler bu dünyada en zengin konuma gelebilmektedir.

Bilginin değeri ve üretilmesinin sadece günümüzle alakalı bir konu olmadığı,eski yıllarda da ne kadar önemli olduğu işe yarar bir şey olduğu bilinmektedir.Çünkü Peygamber efendimiz meslek sahiplerine öğüt verirken “nasihatleri,öğütleri dinleyen ve yerine getiren, şartları ve hükümleride yerine getiren”  zanaatkarlardan bahsetmektedir.Burda “şartlar ve hükümler ” i dkkate almaktan maksat çalışılan meslekle ilgili yürütülen faaliyetler hakkında bilgi sahibi olmak anlamına gelmektedir.Buradan da anlaşılacağı üzere yeni bilgiler öğrenmek üretmek ve bu bilgilerle şartları değerlendirerek atılımda bulunmak ,yapılan tavsiyelerin bir göstergesidir.

Toplumun tarımla uğraş içinde olduğu zamanlarda toprağı kim daha iyi ekerse o kişi veya kişilerin yaşam standardı yükselirdi.Sanayii dönemlerine gelindiğinde ise topraktan çok,onu hammadde haline getirmek daha önemli olmuştur.Toplumun gelir seviyesi,seri üretimle birlikte hızlı pazarlamayla gelir seviyesinin artmasına neden oldu.Ticaret ise her dönemde gerekli ahlaki değerlere uyum nispetinde kazancı çok olan ve diğer gelir kaynaklarından ön planda olmayı başarmıştır.

Bilgi Nasıl Değerli Olur?

Hangi sektör olursa olsun artık yatırımcılar,iş insanları kazanç iş potansiyeli refah konularında eşit seviyeye gelmiş bulunmaktadır.Ancak zamanın şartlarını ve hükümlerini doğru değerlendirip uygulayanlar bir adım öne geçmeye başladı.Çünkü orjinal bilgi ve fikirler doğru bir zamanlamayla Ar-Ge doğrultusunda değerlendirildiğinde yatırımcının kar sağlamaması diye bir şey söz konusu bile olamaz.

Fikriniz Varsa Değerlisiniz Demek..

Eski dönemlerde insanların ne kadar iyi bir fikirleri olursa olsun, bu fikirlerini değerlendirebilecekleri ortam ve destekten yoksun kalıyorlardı.Günümüz ekonomik ve sosyal dünya da ise bu durumun tam tersi yaşanmaktadır.İnsanların bir fikir bulmaları,orjinal bir düşünceye sahip olmaları için çeşitli teşvikler,kampanyalar vs yapılmaktadır.Kısaca günümüz dünyasında bilgi den daha değerli birşeyin olmadığının kanaatine varıldı.

memurkafe.com / erhan turkel

 Bu yazının tüm hakları memurkafe.com’a aittir. “www.memurkafe.com” biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top