Eczacı Maaşları Ne Kadar? Eczacı Olma Şartları Neler?

Hepimizin ilaçlarımızı alırken yönlendirmelerini aldığımız, bizlere doğru ilacı teslim etmekle yükümlü kişilerin maaşları ne kadar, eczacı maaşlarının düzenlemesi ve eczacı olma şartları konusundaki merak edilenleri aktarıyoruz…

Zaman zaman hastalanıyor doktora gidiyoruz, tamamlanan muayenelerin ardından ilaçlarımız reçetelerimize yazılıyor ve eczanelerden bu ilaçları temin ediyoruz. Eczacılık mesleğine mensuğ eczacı kişiler ise doğru ilaçları bize verip, nasıl kullanmamız gerektiğini aktarıyor, olası yan etkilerinden ve detaylarından bahsediyorlar. Eczacıların mesleki bilgi ve tecrübeleriyle ilaçları doğru şekilde kullanıyor, olması gereken saatlerde tüketmiş oluyoruz. Üstelik bazen ilaçların olası yan etkileri konusunda da bizleri bilgilendiriyorlar ve yaşanabilecek problemler konusunda erkenden uyarı yapmış olarak da ciddi bir fayda sağlıyorlar.

Eczacılık maaşları ne kadar, nasıl eczacı olunur, eczacı maaşları nasıl belirleniyor?

Eczacı maaşları kurum tarafından yapılan toplu bir hesaplama ile belirli zam oranları kullanılarak tıpkı asgari ücrette yapılan hesaplamalar doğrultusunda belirleniyor. Eczacıların maaşları çalıştıkları kuruma göre ve görevlerinin çokluğuna, şiddetine göre de değişiklik gösterebiliyor ancak kanuni açıdan belirtilen minimum ödeme tutarı da elbette bulunuyor. Eczacılar bize yalnızca ilaç vermekle yükümlü kişiler değil, ilacın üretiminden satışına kadar her noktada görev alabiliyorlar. Bu bağlamda eczacıların 2018 yılı itibariyle net maaşları 3 bin 245 TL olarak aktarılıyor.

Eczanelerde görev alan eczacılar, lisans düzeyinde bir bölümden mezun olan ve tıbbi eğitim almış kişilerdir. Eczacılar üniversitelerin Eczacılık Fakültelerinden mezun olurlar ve belirli periyotlarla uygulanan eğitimlerin, stajların ardından yetiştirilerek hem kamuda hem de özel sektörde etkin şekilde rol alırlar. Birçok ilaç firması da hem üretim, hem satış noktasına kadar hemen hemen her alanda eczacıları bünyelerinde istihdam edebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top