Doktora Şiddetin Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde doktorların maruz kaldığı şiddet gündemden bir türlü düşmemektedir. Yani bu demek oluyor ki ülkemizde doktorluk yapan çalışanların yüzde 72’si en az 1 kere meslek hayatında şiddete maruz kalmış. Nedenleri sıralamak istersek;

doktor

  1. İş Yoğunluğu; Doktorların yaptığı iş kolay değil. Bir gün bir hastaneye gittiğimizde her polikliniğin etrafının dolu olduğuna şahit oluruz. Bu yoğunluk doğal olarak doktorun baskı altında kalmasına, moralinin bozulmasına neden olur. Bu yüzden gelen hastaların yakındıkları şeylerden doktorlar sinirleniyor. Bunu duyan akrabalarda doktoru darp ediyor.
  2. İletişimsizlik; Genellikle devlet hastanelerinde olan bu durumun nedenleri farklıdır. Parası olan zaten devlet hastanesine gitmek yerine özel hastaneye gidip, sıra beklemeden işini halledebiliyor. Ama devle hastanelerinde durum böyle değil. Kim bilir hastaların yüzde bilmem kaçı okuma yazma dahi bilmiyor. Bu ayıplanacak bir şey değil. Zamanında öğretmemişler, öğrenmemişler. Bu konumuz değil. Derdini anlatamayan hasta, doktordan azar işitiyor ve doğal olarak hasta da hastalığıyla da gelen sinirle doktora patlıyor. Doktor hastaya, sonra da akraba doktora saldırıyor.
  3. Yetersiz Hizmet; ülkemizde yeni yeni gelişen hastaneler, her geçen gün iyileştirilmekte, donanımları artırılmakta, daha yüksek standartlı hale getirilmeye çalışılmaktadır. Her şey bir sihirli sopayla olmayacağı için zamana yaymak gerekiyor. Bunu yapmakta biraz zaman alınca her hastane aynı donanıma sahip olmamaktadır. Hastalığına çare bulamayan doktora saldırı yani şiddet uygulanıyor.

Sizde doktorlara olan bu şiddetle ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilir, görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

PersonelAlim.com  / Osman T.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top