CV Hazırlamak: CV Hazırlamada Önemli Noktalar

Bu yazımızda size iyi bir CV başka bir deyişle özgeçmiş hazırlamanın püf noktalarını anlatacağım. İyi bir özgeçmiş hazırlarken, “özgeçmişte hangi bilgiler yer almalıdır?, nasıl tanımlanmalıdır?, hangi sıralamada gerçekleştirilmelidir?, nasıl bir format belirlenmelidir?..” en sık sorulan sorulardan biridir. Unutulmaması gereken en önemli husus ise hazırlayacağınız CV’nin aslında kendimizi ne şekilde pazarlayabildiğimizin bir göstergesi olduğudur, çünkü sunacağımız CV bizim o işi ne kadar istediğimizin bir göstergesidir.

CV

 CV nin Püf Noktaları

Konuya bir örnekle başlayalım.Bir ürünü alırken o ürünün merkasına özelliklerine teknik yapısına ve fiyatına nasıl dikkat ediyorsak bilinizki işveren lerde sizlerin teknik özelliklerinize,yeteneklerinize dikkat ediyorlar.Ve sonraki süreçte iyi bir analizden sonra işe alım prosedürü uygulanır.

İşverenle görüşmesi genellikle bize kendinizden bahsedermisiniz sorusuyla başlar.Aslında sizeden alınmak istenen bilgi nerde doğduğunuz kaç yaşında olduğunuz veya nerde yaşadığınız dğildir.Burdaki amaç,başvuruda bulunduğunuz işe kendinizin uygunluk derecenizi anlamak ve iş hayanızdaki geçmiş deneyimleriniz yani kariyer yolunuzla alakalı bilgi almak.Size önerimiz ,özgeçmiş kısmını hazırlarken her zaman karşılaşılan bu durum için birkaç cümle giriş blümü yazmanız.

CV’lerde Giriş Bölümü

İş başvurusu için hazırladığınız CV’niz İngilizce ise bu bölümü summary; eğer türkçe hazırlamaktaysanız özet diye yazmanız sizin için doğru olacaktır.Bu şekilde yapılan bir giriş bölümüyle dikkat çekerek CV’nizin iş için uygunluk ölçümü yapıldıktan sonra görevlilerin işini kolaylaştırmakla birlikte sizin için farklı şeyler düşünebilirler.

Örneğin;Giriş bölümünde özellikleriniz olan ,takım çalımasına uyumlu,araştırmacı,sabreden ,özgüveni olan gibi sizi yansıtan özelliklerinizi doğru,dürüst belirtebilir;önceki deneyimlerinizden yani şu alanlarda şu yıllarda şu görevlerde sahip olduğum deneyim ve bilgi birikimim ile şirketinize uygun bir profil oluşturduğum kanaatindenyim.Bunun gibi bir özet sizin yararınıza olacaktır.

İş Deneyim Bölümü:

CV’nizi hazırlarken deneyimlerinizi,nerde çalıştığınızı ne işler yaptığınızı sıralamalısınız.Şirketlerin tanımları ve varsa içinde bulunduğunuz projeleri,görevleri bu kısımda yazmalısınız.İş hakkındaki yetkileriniz ve içinde bulunduğunuz projeler kısmını uzun uzadıya anlatmamak gerek çünkü mülakat sırasında bunları konusacak vaktiniz olacaktır bu konuların detaylarını mülakata saklayın.

Eğitim , Donanım ve Diğer Özellikler bölümü:

Eğitim ve donanın bilgilerinizi CV’nizin üçüncü kısmında gösterin.Sıralamanızı mezun olduğunuz en son okuldan başlamak suretiyle sırayla yazın.Bu kısımda ilkokul yıllarına kadar gitmeye gerek yok asıl önemli olan iş için gerekli altyapı eğitimini alıp almadığınızdır.

CV HAZIRLAMA DEVAMI İÇİN TIKLAYIN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top