Bürokratlara Yeni Düzenleme

Başkanlık sisteminin tartışıldığı bu günlerde ,bürokratlara da düzenleme getirileceği bir yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor.

burokrat

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı 657 sayılı devlet memurları kanununda yapmayı düşündüğü değişiklik kapsamında ,üst düzey bürokratların bakanlarla atanıp bakanlarla gideceği öngürülüyor.

DEĞİŞİKLİKLE ÖZEL SEKTÖRDEN BÜROKRAT ATAMASI YAPILABİLECEK

Kanunda yapılması muhtemel değişiklikle özel sektörden bürokrat atamasınında yapılabileceği belirtiliyor.Özel sektörde çalışan alanında uzman kişiler bürokratik herhangi bir engele takılmadan kamu kurum ve kuruluşların rahatça çalışıp yöneticilik yapabilecek.Hazırlanan yasa tasarısı ile kamuda yönetici olabilmenin şartlarında daha kolay maddeler olacak.Kamuda yönetici olmak için aranan şart olan ,kamuda 10-12 yıl çalışma şartı yeni yasa ile birlikte 5 yıla indirilecek.

MARKA HALİNE GELEN İSİMLER ATANACAK

Yeni yasa tasarısına göre atanacak olan yönetici adaylarının özel sektörde en az 5 yıl çalışmış ve deneyimi olması gerekiyor.Atanacak olan yöneticilerde aranan şartlardan birisi de meslek hayatlarında başarılı olmuş,marka haline gelmiş isimlerden oluşması.Bu şartı sağlayan ve ataması yapılan bu yöneticiler memur statüsünde olmayacak.Kamudaki görevlerinin bitmesiyle ilişkileride kesilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top