Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kariyer Planlama

Bu Renkler İş hayatında sevilmiyor…

Çalıştığınız işinize verdiğiniz önem ve disiplin kadar ,iş yerinizde giyiminize ve şıklığınızada önem veriyorsunuzdur.Peki olmazsa olmazınız olan  giyiminizde ne tür renkler kullanıyorsunuz veya hangi renkleri daha çok kullanıyorsunuz?

Gazi üniversitesi Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinin 300 kadın ile yaptıkları araştırmaya göre,  klasik giyim tarzını beğenen ve kullananların işçi ve memur sınıfı olduğunu,spor ve rahat giyim tarzını ise serbest meslekle uğraşanların ve yarı zamanlı çalışan (part time) öğrencilerin tercih ettiğini belirlediklerini ifade ettiler.

CİDDİ KADINLARIN TERCİHİ

İşin cinsi ve çalışma şartlarının kadınların giyiminde büyük bir etkisinin olduğunu belirten uzmanlar bunun nedeninin ise çalışan kadınların bulundukları ortamda ve çalıştıkları ortamlarda ciddi,otoriter ve resmi görünme ihtiyacından kaynaklandığı görülmektedir.Giyim konusundaki araştırmaya göre kadınların ilk tercih ettikler vazgeçilmez renkler ise şunlar: Pembe,kırmızı,kahverengi,beyaz,mavi,turkuaz.

SEKTÖRE GÖRE RENK

Mesleğe göre giyimde renklerin çeşitlilik kazandığını ifade eden uzmanlar,araştırmaya göre serbest meslek ile uğraşan kadınların kullandıkları renklerin mavi,pembe, ve yeşil  renklerinden oluştuğu, öğrencilerin ve yarı zamanlı çalışan kadınların ise yeşil,mavi,lacivert ve pembe renklerini tercih ettikleri vurgulandı.Memurların ise ciddi gösteren lacivert,mavi ve pembe renklerini,işçilerin  daha kapalı ve koyu renler olan kahverengi,lacivert,mavi gibi renkleri tercih ettklerinin görüldüğü ifade edildi.

Kadınların yaşlarına göre de giyimde renk dağılımı araştırması yapan uzmanlar, 20-25 yaş aralığındaki kadınların pembe ,beyaz,pembe renklerini; 26-30 yaş aralığındaki kadınların kırmızı,beyaz,pembe renklerini;31-35 yaş aralığındaki kadınların kırmızı ,pembe, mavi renklerini;36-40 yaş aralığındaki kadınların kahverengi,lacivert ve mavi renklerini;41 yaş ve üzeri yaş aralığındaki kadınların ise pembe ve lacivert renklerini kullandıklarını belirtti.

Uzmanların tespit ettikleri bazı sonuçlara göre ise turuncu,sarı ve gri renklerinin tüm yaş gruplarında tercih edilmeyen renkler olduğu sonucu oldu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...

Güncel Haberler

Bu işgücü istemi, İŞKUR‘un ÇANKAYA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ biriminden ilan edilmiştir. HAVA LOJİSTİK KOMUTANLIĞI DİKİMEVİ MÜDÜRLÜĞÜ Son Başvuru Tarihi : 10 Ağustos 2011 Yayınlanma Tarihi...