Bel ve Boyun Sağlığınız İçin 10 Adım

Sırtınızı dik tutun: İşyerinizde öne eğilmiş,kıvrılmış bir şekilde oturmamaya özen gösterin.Sırtın boşlukta kalması ve geriye yaslanmadan oturulması nedeniyle omurga gereğinden fazla yüke maruz kalmaktadır.Sırt kısmınızı dik tutmaya e düzgün koltuğa yaslayarak oturmanız gerektiğini unutmayın.

personelbilgisayar

Klavyenizi ve Bilgisayarınızı Hizalayın: Bilgisayarınızın ekranını tam karşınıza alın.Bakış seviyeniz ekrana dik olacak şekilde gelmeli ve ekranın üst orta kısmına gelmeli.Klavye ise önünüzde ve dirsekhizasında olmalıdır.

Boynunu boşlukta kalmasın: Boynunuzun  boşlukta kalıp yorulmamasına dikkat edin.Boyun yorulmasını engellemek için fırsat buldukça koltuğa yaslamak suretiyle korunabilirsiniz.

Ağır yükleri dikkatli kaldırın: Ağır yükleri kontrolsüz bir şekilde, yerden veya masadan kaldırmaya çalışmayın.İlla kaldırmanız gerekiyor ise bunu yardım alarak yapmaya çalışın.

Hareketli Olun: İş yerinde bilgisayar başında veya oturarak çalışıyorsanız uzun süre hareket etmeden koltukta oturmayın.Her saatte bir  kısa süre bile olsa ayağa kalkıp harekette bulunun,egzersiz yapın veya işyerinde kısa süreli bir gezinti yapın.

Yormayan ayakkabılar giyin: İşiniz gereği devamlı ayakta kalmak zorunda iseniz ayağınıza sizi yormayacak ayakkabı giymeye çalışın.Vücudun omurga kısmına fazla yük binmesine neden olan yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

Egzersiz Yapın : Omurganız için yararlı basit ve etkili olan,  boyun ve bel egzersizleri yapın, çok etkili bir yöntemdir.Ağrı yaşıyorsanız bir doktor tavsiyesi ile egzersiz listesine sahip olabilirsiniz.Unutmayın kontrollü spor kadar iyi bir tedavi yöntemi yoktur.Yük taşıyorsanız çanta gibi evrak gibi ,fazla olan yüklerden kurtulun her gittiğiniz yere götürmemeye çalışın.

 

‘Kütletme yi sakın yapmayın: Bir halk tabiri olan sırtı “kütletme” denilen tedavi yönteminden kesinlikle sakının.Kısa vadede size rahatlık sağlayabilir fakat uzun vadede kalıcı hasarlara neden olabilir.

Kilonuzu Kontrol Edin: Vücudunuzu taşıyan omurganızın üstüne binen yükü kontrol altında tutmanız ve ideal olan kilonuzda kalmanızı öneriyoruz.Fazla kilonuz da var ise kurtulmaya bakın.

memurkafe.com / erhan t.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top