Connect with us

Hi, what are you looking for?

Güncel Haberler

Başbakan Erdoğan’ın bedelli askerlik açıklaması

Haftalardır beklenen açıklama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi: 30 yaşından gün alanlar 30 bin TL ödeyerek, 21 gün askerlik de yapmadan bedelli askerlikten faydalanabilecek..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan parti grubundaki konuşmasında bedelli askerlikle ilgili tüm detayları açıkladı. Buna göre yasal düzenleme yürürlüğe girdiği andan itibaren 30 yaşından gün alanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek. 30 bin TL ödeyecek olan adaylar 21 gün askerlik görevini de yapmayacak. Öte yandan dövizli askerlik düzenlemesinde de değişiklik yapılacak. Dövizli askerlik için 38 yaş sınırı kalkarken, daha önce 5 bin avro olan bedel 10 bin avroya çıkartıldı ve 21 günlük askelik hizmeti de yapılmayacak..

İşte Başbakan Erdoğan’ın o açıklamaları:

Mustafa Muğlalı kışlasının ismi kaldırıldı. 15 Kasım’dan itibaren de KKK’da 34, Jandarma Komutanlığı’nda ise 31 tane kışlanın ismi değişti.

Bedelli askerlik yasa tasarısının ayrıntısına girmeden şu ayrıntıyı da ifade etmek istiyorum. Bu konuda şartların olgunlaşması için dikkatle çalışma yaptık. Ve bunun ilgili kurumlarla istişaresini sürekli yaptık. Asker sayımızı dikkate aldık. Uzun bir ön çalışmanın eseridir. Yaptırdığımız anketler ve ilgili istişareler bedelli için uygun şartlar oluştur. Anayasamızın 72’nci maddesi vatan hizmetinin her vatandaşının hakkı ve hukuku olduğu söyleniyor.

1987 ve 92 yıllarında çıkarılan yasada amaç büyük miktarlara ulaşan yoklama ve bakaya kaçaklarının azaltılmasıydı. 1999’da ise Marmara Depremi sonrası çıkarıldı.

Biz ise bakaya kalanların sayısı ciddi oranda arttığını görüyoruz. İkincisi ise bedelli askerlik kanunu ile bu alınan paralar şehit ailelerine, özürlülere yönelik bütçelerde kullanılacak.

Öngördüğümüz yaş sınırı ile terörle mücadelede bir zaafiyete asla izin vermiyoruz. Düzenlemeyi buna göre yapıyoruz. Oturma ve çalışma iznine sahip olan toplam en az 3 yıl yabancı ülkede bulunanlar 38 yaşına geldikleri zaman dövizle askerlik görevini yerine getiriyorlardı.

İŞTE ERDOĞAN’IN BEDELLİ AÇIKLAMASI

PARAYI ÖDEYECEKLER, EĞİTİMDEN MUAF OLACAKLAR

Hazırladığımız yeni tasarıyla dövizli askerlik yaş sınırını gözetilmeksizin 10 bin avro olacak ve 21 gün askerlik hizmeti de yapmayacaklar. Yaşları ne olursa olsun. Sadece parayı ödeyip eğitimden de muhaf olacak.

Her ne sebeple olursa olsun fiili askerlik hizmetine başlamamış 30 yaşından gün almış olanlar bu tarihten itibaren bedelli askerlikten yararlanmayacak. 30 bin lira ödeyecekler ve 21 gün de askerlik yapmayacaklar.

Biz askerimize Mehmetçik derken küçük Muhammed olarak görüyoruz. Vicdani ret hükümetimizin gündeminde olmamıştır.

1 Comment

1 Comment

  1. erdal

    Aralık 20, 2011 at 10:46 pm

    ben bu yasayi cok yalnis buluyorum ben ve benim yasimdaki nherkes cok zor durumda kaldik 10 bin avro cok yuksek bir meblagn askerligimi yapmak istiyorum ama babam rahmetli we tek cocugum eyer ben askere gidersem anneme kim bakacak? o yuzdende askerlik vazifemi yerine getiremiyorum ve bence bu kararin geri cekilmesi gerekiyor..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Özel Sektör İlanlar

Doğan Holding şirketlerinden biri olan Doğan online (DOL) 1999 yılından beri Türkiyenin öncü internet şirketlerinden birisi olmuştur. DOL internetteki tüm önemli iş modellerini kapsayan...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...