Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacı maaşları en çok gelen talepler arasında görülmektedir. Günümüzün rağbet gören mesleklerinden olan bankacılık maaşları ile de çalışmak isteyenleri cezbetmeye devam ediyor. Alınan maaşın aslında o kadar da doyurucu olmadığını bu yazının sonunda anlayacaksınız.  Bankacı maaşları ne kadar diye sormak bu saatten sonra belki de aklınıza bile gelmeyecek.

Bankacı maaşları 2015 yılına geldiğimizde özel sektörün de ekonomi modeline göre aldığı tedbirler neticesinde, yani arz-talep bazında baktığımız zaman çalışmak isteyenin çok olduğunu da düşünürsek yüksek bir meblağ olarak görülmemelidir. Devlette çalışmanın da verdiği o sınav streslerini de hesaba katarsa bankacı maaşları 2015 yılında düşük seviyelere kadar geldi. Asgari ücret olarak görülmese de şu an bir bankacı maaşı  1,000 – 1,250 TL civarı verilmektedir. Özellikle bankacılık sektöründe yeni olan, stajyer diye tanımlanan memurların aldığı ücret çok da cazip değildir.

Bankacı maaşları 2015 yılına geldiğimizde kademe almış kişilerin bu alınan bankacı maaşlarından yüksek aldığı söylenebilir. Özellikle yıllarını bankada harcayan memurların, performansa bağlı olarak yapmış olduğu kredi kart satışı, kredi çekimleri ve hesap açılışı gibi ekstra hizmet sağlayan durumlarda bankacı maaşı 2015 yılında 2,000 – 3,000 TL arasında değişmektedir. Bankacı primlerini de hesaba katarsak kendi maaşları haricinde 300 – 400 TL prim almaktadır.

Bankacı maaşları 2015 yılında çok zamlanmamış olsa da, yine de bankacılar bazı primler alabiliyorlar. Bugün iyi bir bankacı ve kademe olarak yüksek olan bir bankacı 2,000 – 3,000 TL arasında para kazanırken aynı zamanda kredi kartı satışı, hesap açılışı ve kredi çekimlerinde bankadan prim almaktadır.

Bankacı maaşları esasen bankanın kendi inisiyatifine bağlı olarak değişiklik arz etmektedir. Bağlı bulundukları iş politikaları gereği bazı ücretlerin hem altına hem de üstüne çıkmamaktadırlar.  Performans odaklı bankalardan alınan maaşlar daha fazla olabilmektedir. Türkiye’de ve dünyada saygın yer edinmiş bankaların, örneğin HCBS, ING Bank, maaşlarında değişiklik söz konusudur. Türkiye’de ise çalışanlarına en çok TEB, İş Bankası ve Ziraat Bankası vermektedir. Bu bankaların geçmişleri ve müşteri ağı önemli faktördür. Bu bankalarda çalışmak da haliyle diğerlerine nazaran daha zor aşamalardan geçmeyi gerektirmektedir.

Yazan: PersonelKafe.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top