Connect with us

Hi, what are you looking for?

Güncel Haberler

Asgari Ücret 2016’da Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Komisyonu 2012 yılının asgari ücretini belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı toplandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısından sonuç çıkmazken Bakan Çelik asgari ücret ve memur maaş zammıyla ilgili açıklama yaptı.

 

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU TOPLANDI

Asgari ücretle çalışanların gözü kulağı, Ankara’da toplanan komisyondaydı. Zam oranını belirleyecek komisyonun ilk toplantısı sona erdi. İşçi işveren ve hükümet temsilcilerinin bir sonraki buluşması ise 15 Aralık’ta yapılacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2012 yılının asgari ücretini belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı toplandı.

15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda 5 işçi, 5 işveren ve 5 devlet temsilcisi bulunuyor.

Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil ediyor.

İş Kanunu gereği, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor. 2012 yılı programında asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye göre, asgari ücretin gelecek yılın ocak ve temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor.

Bakan Çelik: Geçim şartları dikkate alınacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretin işçilerin geçim şartlarının gözönünde bulundurularak belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Çelik, “01.01.2012 tarihinde geeçrli olacak asgari ücretin tespiti için komisyon bugün çalışmalarına başladı. Asgari ücret özünde bir sosyal koruma ücreti, mevzuatla da koruma altına alınan bir ücret. Başta işçilerimizin geçim şartları olmak üzere, etkilediği tüm şartların komisyon tarafından dikkate alınarak, çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, ülkemizin şartlarına uygun bir asgari ücretin tespit edilmesini bakan olarak, bakanlık olarak temenni ediyoruz.” dedi.

Memurlara öngörülenler çereçevesinde zam yapılacak

Memurların toplu sözleşme süreciyle ilgili sorulara da cevap veren Çelik, şöyle konuştu:

“Toplu sözleşme yeni yıla yetişirse, zaten toplu sözleşme kanun niteliğinde olduğu için o yürürlüğe girecek. Ama yetişmezse bütçe kanunundaki ilgili madde burada bir aksamaya fırsat vermeyecektir. Yine öngörüler çerçevesinde memur maaşlarına gerekli zamlar yapılacaktır.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Doğan Holding şirketlerinden biri olan Doğan online (DOL) 1999 yılından beri Türkiyenin öncü internet şirketlerinden birisi olmuştur. DOL internetteki tüm önemli iş modellerini kapsayan...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...