Connect with us

Hi, what are you looking for?

Güncel Haberler

Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışanlara 3 bin dolar maaş

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde çalışacakların maaşları dolgun ücret olarak ayarlandı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nin en yüksek inşaat döneminde 12 bin 500, işletme aşamasında ise yaklaşık 4 bin kişi istihdam edilecek. Santralin işletme personelinin ortalama aylık maaşının ise 3 bin dolar civarında olacağı öngörülüyor.

İSTİHDAM EN ÖNEMLİ KONU

Doğrudan yaratılan iş imkanlarının ekonomide ikincil gelişmelere neden olacağından hareketle toplam 15 bin civarında iş pozisyonu yaratılması bekleniyor. Akkuyu NGS için hazırlanan ÇED Raporu’na göre, projenin en önemli dolaylı etkilerinden biri istihdam konusunda olacak.

12 BİN 500 KİŞİYE İŞ İMKANI

Projenin üç aşaması boyunca doğrudan ve dolaylı etkiler şeklinde yeni iş alanları yaratılacak. Projenin, inşaat, işletme ve işletmeden çıkarma aşamalarında doğrudan yer alacak iş gücünün yanı sıra girdi ve tüketim malı sağlayan endüstriler başta olmak üzere, enerji üretimi tedarik zincirinde yer alan tüm sanayi sektörleri üzerinde dolaylı etkileri olacak. Projenin en yüksek inşaat döneminde 12 bin 500 kişi istihdam edilecek. Bunun yüzde 70’ine karşılık gelen 8 bin 800 kişi yerli işgücü olacak.

Bunlardan yaklaşık 5 bin 600 kadarı yerel iş gücü pazarından, 3 bin 200’ü diğer bölgelerinden temin edilecek. İşletme aşamasında ise yaklaşık 4 bin işletme personelinin istihdamı söz konusu olacak. Doğrudan yaratılan iş imkanlarının ekonomide ikincil gelişmelere neden olacağından hareketle bölge ve ülkede toplam 15 bin civarında iş pozisyonu yaratılması bekleniyor.

AYLIK MAAŞLAR ORTALAMA 3 BİN DOLAR

Akkuyu NGS inşaat personelinin ortalama aylık maaşının 1500 dolar civarında olacağını tahmin ediliyor. İnşaatın en yoğun olduğu dönemde 12 bin 500 kişi çalışacağı hesabı ile iş gücü geliri üzerindeki etkinin yaklaşık 225 milyon dolar olacağı hesaplanıyor.

Santralin işletme personelinin ortalama aylık maaşının ise 3 bin dolar civarında olacağı öngörülüyor. Bu varsayım, işletme süresince çalışacak yaklaşık 4 bin kişilik personelin Türkiye’de çalışanlardan oluşacağı ve büyük kısmının ülkede harcanacağı varsayıldığında 144 milyon dolar üzerinde doğrudan yıllık iş gücü geliri yaratılması planlanıyor.

ensonhaber

10 Comments

10 Comments

 1. ramazan bayram

  Aralık 31, 2013 at 9:58 pm

  Ben insaatciqyim benide alirmisiniz gercekten ihtiyacim var

 2. ramazan bayram

  Aralık 31, 2013 at 9:49 pm

  Selamn aleykim. İnsaatciyim. İse ihtiyacim var benide alirmisiniz

 3. admin

  Eylül 26, 2013 at 7:25 am

  Yasin bey akkuyu termik santrali inşaatı henüz başlamamıştır bu yüzden henüz alım yoktur.İhaleler yapıldıktan sonra akkuyu santralini yapacak olan firmaya başvuracaksınız.Alım yapılır iken duyuru yapılacaktır.

 4. yasin keçeli

  Eylül 25, 2013 at 8:02 pm

  YA BU SİTEYE KİM BAKIYORSA LÜTFEN RİCA EDİYORUM İLĞİLENSİN CEVAP BEKLİYORUM NASIL BAŞVURABİLİRİM

 5. emin sarı

  Eylül 14, 2013 at 4:32 pm

  Peki bu alımlar ne

 6. bekir sami kum

  Eylül 14, 2013 at 10:59 am

  nsl bu ise bas vuracgım bılmıyorum bana yardımcı olun lütfen meslegım depo ve ambar sorumlusu yurt icinde ve yurt dısında bu meslegı yaptım 11 yıldır tecrubelıyım ve suan issizim yurt dısında artık calısmak istemıyorum ailemın yanında olmak istıyorum yardımcı olursanız sevınırıım

 7. cevdet yılmaz

  Eylül 10, 2013 at 5:16 pm

  Allah’ım! Senden işte (dinde) sebat etmeyi ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğriliklerden uzak bir kalp diliyorum. Allah’ım! Senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum. Bildiğin bütün hayırları senden istiyorum. Bildiğin günahlarımdan dolayı senden bağış diliyorum.

 8. cevdet yılmaz

  Eylül 10, 2013 at 5:14 pm

  böyle bir iş imkan verdıyın için sizlere mınetarım şansım olsa iş başlasam tşkler

 9. cevdet yılmaz

  Eylül 10, 2013 at 5:12 pm

  bana yardım edın çok ihtıyacım var bu iş

 10. cevdet yılmaz

  Eylül 10, 2013 at 5:01 pm

  bu iş çok ihtıyacım var nasıpse ne olur banada ve 5yavrumada ek alın terımle kazanım ekmeyım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

Kamu Personel

Binted personel alımı, BİNTED; Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat Ve Ticaret Ltd. Şti. olarak açılmaktadır. Vizyonunu ise işinde uzman, alanında örnek...

Özel Sektör İlanlar

Boyner Holding bünyesinde bulunan Altınyıldız konfeksiyon fabrikaları 1952 yılından beri faaliyetlerine başlamıştır. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka hedefiyle yurt dışına ihracatta gerçekleştiren Altınyıldız dünyanın...

Özel Sektör İlanlar

Doğan Holding şirketlerinden biri olan Doğan online (DOL) 1999 yılından beri Türkiyenin öncü internet şirketlerinden birisi olmuştur. DOL internetteki tüm önemli iş modellerini kapsayan...

Güncel Haberler

Rekor sayıda sözleşmeli personel alımları başlıyor. Tam 5 bin 13 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Karar Kuvvetleri Komutanlığından yapılan duyuruya göre 287 sofor, 108 asci, 154...