Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışanlara 3 bin dolar maaş

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde çalışacakların maaşları dolgun ücret olarak ayarlandı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nin en yüksek inşaat döneminde 12 bin 500, işletme aşamasında ise yaklaşık 4 bin kişi istihdam edilecek. Santralin işletme personelinin ortalama aylık maaşının ise 3 bin dolar civarında olacağı öngörülüyor.

İSTİHDAM EN ÖNEMLİ KONU

Doğrudan yaratılan iş imkanlarının ekonomide ikincil gelişmelere neden olacağından hareketle toplam 15 bin civarında iş pozisyonu yaratılması bekleniyor. Akkuyu NGS için hazırlanan ÇED Raporu’na göre, projenin en önemli dolaylı etkilerinden biri istihdam konusunda olacak.

12 BİN 500 KİŞİYE İŞ İMKANI

Projenin üç aşaması boyunca doğrudan ve dolaylı etkiler şeklinde yeni iş alanları yaratılacak. Projenin, inşaat, işletme ve işletmeden çıkarma aşamalarında doğrudan yer alacak iş gücünün yanı sıra girdi ve tüketim malı sağlayan endüstriler başta olmak üzere, enerji üretimi tedarik zincirinde yer alan tüm sanayi sektörleri üzerinde dolaylı etkileri olacak. Projenin en yüksek inşaat döneminde 12 bin 500 kişi istihdam edilecek. Bunun yüzde 70’ine karşılık gelen 8 bin 800 kişi yerli işgücü olacak.

Bunlardan yaklaşık 5 bin 600 kadarı yerel iş gücü pazarından, 3 bin 200’ü diğer bölgelerinden temin edilecek. İşletme aşamasında ise yaklaşık 4 bin işletme personelinin istihdamı söz konusu olacak. Doğrudan yaratılan iş imkanlarının ekonomide ikincil gelişmelere neden olacağından hareketle bölge ve ülkede toplam 15 bin civarında iş pozisyonu yaratılması bekleniyor.

AYLIK MAAŞLAR ORTALAMA 3 BİN DOLAR

Akkuyu NGS inşaat personelinin ortalama aylık maaşının 1500 dolar civarında olacağını tahmin ediliyor. İnşaatın en yoğun olduğu dönemde 12 bin 500 kişi çalışacağı hesabı ile iş gücü geliri üzerindeki etkinin yaklaşık 225 milyon dolar olacağı hesaplanıyor.

Santralin işletme personelinin ortalama aylık maaşının ise 3 bin dolar civarında olacağı öngörülüyor. Bu varsayım, işletme süresince çalışacak yaklaşık 4 bin kişilik personelin Türkiye’de çalışanlardan oluşacağı ve büyük kısmının ülkede harcanacağı varsayıldığında 144 milyon dolar üzerinde doğrudan yıllık iş gücü geliri yaratılması planlanıyor.

ensonhaber

10 Replies to “Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışanlara 3 bin dolar maaş”

 1. ramazan bayram dedi ki:

  Ben insaatciqyim benide alirmisiniz gercekten ihtiyacim var

 2. ramazan bayram dedi ki:

  Selamn aleykim. İnsaatciyim. İse ihtiyacim var benide alirmisiniz

 3. admin dedi ki:

  Yasin bey akkuyu termik santrali inşaatı henüz başlamamıştır bu yüzden henüz alım yoktur.İhaleler yapıldıktan sonra akkuyu santralini yapacak olan firmaya başvuracaksınız.Alım yapılır iken duyuru yapılacaktır.

 4. yasin keçeli dedi ki:

  YA BU SİTEYE KİM BAKIYORSA LÜTFEN RİCA EDİYORUM İLĞİLENSİN CEVAP BEKLİYORUM NASIL BAŞVURABİLİRİM

 5. emin sarı dedi ki:

  Peki bu alımlar ne

 6. bekir sami kum dedi ki:

  nsl bu ise bas vuracgım bılmıyorum bana yardımcı olun lütfen meslegım depo ve ambar sorumlusu yurt icinde ve yurt dısında bu meslegı yaptım 11 yıldır tecrubelıyım ve suan issizim yurt dısında artık calısmak istemıyorum ailemın yanında olmak istıyorum yardımcı olursanız sevınırıım

 7. cevdet yılmaz dedi ki:

  Allah’ım! Senden işte (dinde) sebat etmeyi ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğriliklerden uzak bir kalp diliyorum. Allah’ım! Senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum. Bildiğin bütün hayırları senden istiyorum. Bildiğin günahlarımdan dolayı senden bağış diliyorum.

 8. cevdet yılmaz dedi ki:

  böyle bir iş imkan verdıyın için sizlere mınetarım şansım olsa iş başlasam tşkler

 9. cevdet yılmaz dedi ki:

  bana yardım edın çok ihtıyacım var bu iş

 10. cevdet yılmaz dedi ki:

  bu iş çok ihtıyacım var nasıpse ne olur banada ve 5yavrumada ek alın terımle kazanım ekmeyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top