90 Bin Yeni Memur Alımı Yapılacak

Kamu kurumlarına, bu yıl içinde alınacak memur sayıları netleşmeye başladı.

Bütçe hazırlık aşamasında 90 bin olarak tahmin edilen kamuya alınacak personel sayısı, emekli ve ayrılma sayılarındaki artışla birlikte 100 bini geçti.

180 BİN KİŞİ EMEKLİ OLACAK

Böylece, kamuya son yılların en büyük alımlarından biri 2012 yılında gerçekleştirilecek. Devletin, kamuya alacağı personel sayısı, bütçe kanunu ile düzenleniyor. 2012 yılı bütçe kanununda yer alan düzenleme ile bu yıl içinde emekli olanların yüzde 50’si oranında kamuya personel alınması öngörülmüştü. Bütçe hazırlıkları sırasında, 180 bin kişinin emekli olacağı tahmini ile 2012’de 90 bin civarında memurun alınacağı hesaplanmıştı.

ÜNİVERSİTEDE 9 BİN AKADEMİK PERSONEL

2012 yılında kamuya alınacak memur sayısının, hangi branşlarda olacağı ise kamu kurumlarının yapacağı çalışmalarla netleşecek. Kamu kurumları personel ihtiyaçlarını Maliye Bakanlığı’na ve Devlet Personel Başkanlığı’na bildirecek. Maliye Bakanlığı da kamu kurumlarına kadro tahsis edecek. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfü Elvan da kamu kurumlarına bu yıl 100 binin üzerinde personel alınacağını duyurdu. Bir televizyon kanalında konuşan Elvan, IMF ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde önceki yıllarda kamuya sadece emekli olanların yüzde 10’u düzeyinde personel alındığını hatırlatarak, “Şu anda emekli olan veya kurumundan ayrılan personel sayısının yüzde 50’si kadar dışarıdan atama yapılabiliyor. Şu an itibariyle 2012 yılında 100 binin üzerinde atama yapılacağını söyleyebiliriz” dedi.

Öte yandan, üniversitelere de bu yıl içinde 7 bini araştırma görevlisi olmak üzere toplam 9 bin akademik personel alınacak. (Star)

5 Replies to “90 Bin Yeni Memur Alımı Yapılacak”

 1. akın dedi ki:

  arkadaslar biz özürlüleri ne zaman işe alacaklar
  ya bu işlerden anlayanlar var mı

 2. turan ibiş dedi ki:

  tanısalım mı sema facebook tan ekle turan ibiş

 3. turan ibiş dedi ki:

  ben de deniz liman işletme mezunuyum 2 yılık gecen ki kpss girmemiştim ama buna girmeyi düşünüyorum.

 4. selma dedi ki:

  havaşa iş başvuruları başladı elden teslimat resim cv en az lise mezunu ingilizceyi bilen 4 yıllıklarda başvurabilir ankara hipodromun ordaki yer ankaradakiler için . yoğun başvuru yok içerden duydum duymayanlara duyurulur

 5. köksal dedi ki:

  elektrik teknisyeniyim. otomasyon işiyle uğraşıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top