657 Baştan Sona Değişiyor..

DEVLET MEMURLARI KANUNU DEĞİŞİYOR

Memurlar üç değişik ücret alacak: Temel ücret, başarı ücreti ve kıdem ücreti…

adsız
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu baştan sona  değiştirecek çalışmada sona gelinirken, birçok konudaki yenilikler de netleşmeye başladı.Yapılan çalışmayla farklı personel kanunları ortadan kalkacak ve bazı istisnalar dışında tek bir kamu personel kanunu yürürlüğe girecek
Düzenleme ile kamu çalışanların maaş sistemi de sade hale getirilecek. Maaşlar üç bölümden oluşarak ,temel ücret, başarı ücreti ve kıdem ücretinden oluşacak.
Kalkınmada öncelikli bölgelerdeki personele de ayrıca ek ücret tarifesi uygulanacak. 657 sayılı devlet memurları kanunu’nda yer alan memur sınıfları yeniden düzenlenecek. Bilişim hizmetleri, denetim hizmetleri ve yönetici hizmetleri gibi yeni sınıflara yer verilecek

4B BÖLÜMÜ BİTECEK

Kamudaki 4B’ye tabi sözleşmeli personel, geçici personel ve memur ayrımları kalkmasıyla birlikte, 4B’li sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile beraber kamuda bu sınıfta personel istihdamı da sona erecek.
Bu Kanunla, kadın memurlar için doğum ve süt izinlerinin süreleri de artırılacak. Ayrıca yıllık izinler işgünü esasına göre belirlenecek. Özellikle bazı kurumlarda hizmetin özelliğine göre esnek çalışma gelecek.

SENDİKALAR DA DEVREDE

657 ile ilgili yapılan tüm çalışmalar ve hazırlanan taslaklar sosyal taraflar ve sendikaların da dikkatine sunularak görüşleri alınacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakanı Faruk Çelik taslağın ilgili tarafların da görüşünü aldıktan sonra Bakanlar Kurulu’na taşıyacaklarını belirtti.
Taslağın tamamlanmasıyla birlikte Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK de çalışmalarına hız verdi. Edinilen bilgiye göre sendikalar taslağı inceleyerek kendi görüşlerini ve kırmızı çizgilerini belirlemekle meşgul.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top