6225 Nitelik Kodu Nedir? Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Şart mı?

2016/2 dönemi ÖSYM kılavuzunda yapılan bir dizi değişiklikle bilgisayar sertifikası üzerine bir değişikliğe gitti. Bu değişiklikle birlikte kafalarda bazı sorular oluştu. 6225 nitelik kodu nedir? KPSS tercihleri bilgisayar işletmenliği sertifikası şart mı? mı gibi soruların cevaplarını derlemeye çalıştık.

6225 Nitelik Kodu Nedir?

Öncelikle 6225 nitelik kodu hakkında bilgilendirme yapalım. Yalnız başta da dediğimiz gibi bir güncelleme geldi. Onu da devamında okuyabilirsiniz.

Kılavuzda yer alan 6225 nitelik kodu açıklaması aşağıdaki gibidir:

“Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, hızlı klavye kullanımı(F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, herhangi bir bilgisayar programlama dili içeren bilgisayar programlama dersi alan adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikasına” sahip olarak değerlendirilecektir.”

Yapılan değişiklikle gelen 6225 nitelik kodu güncel şekli de şu şekildedir:

“Öğrenimi sırasında zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, hızlı klavye kullanımı(F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, herhangi bir bilgisayar programlama dili içeren bilgisayar programlama dersi alan adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikasına” sahip olarak değerlendirilecektir.”

Yapılan değişiklikle görüldüğü üzere bilgisayar ile ilgili bir dersi örgün öğretimde alınması zorunluluğu kaldırılmıştır. Buna göre, bilgisayar dersini örgün veya açık eğitim farkı olmaksızın ve yüksek veya orta öğrenim farkı olmaksızın, öğrenimi sırasında zorunlu/ortak veya seçmeli şekilde almış olanlar da bilgisayar sertifikasına sahip kabul ediliyor.

Bilgisayar Bölümü Mezunlarının Sertifikaya İhtiyacı Var mı?

Kılavuzda “mesleki öğrenim görmüş olmak şartına ilave olarak .. sertifika sahibi olmak şartı yer alması halinde, mesleki öğrenimi olanların ayrıca bu mesleklerle ilgili . sertifika sahibi olmaları şart değildir.” ifadesi bulunuyor. Buna göre, bu bölüm mezunlarının 6225 nitelik kodu için ekstra sertifika almaları gerekmemektedir.

Bilgisayar İşletmeni Sertifikası için 160 Saat Kurs Şart mı?

Kılavuzda bununla ilgili bir saat belirtilmemiştir. Önemli olan 6225 şartlarına bağlı bir sertifika sahibi olmanızdır. Süresinin uzun veya daha kısa olması önemli değildir.

Sertifikayı Kaç Yıl Öncesine Kadar Almış Olmalıyım?

Bunun bir önemi yoktur. Sertifika kursunu tamamlamış olmanız veya bölümü bitirmiş olmanız yeterlidir.

Konuyla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top