6199 Nitelik Kodu Nedir? Kimler 6199 Nitelik Koda Başvurabilir?

ÖSYM’nin son kılavuzunu yayınlamasının ardından bazı nitelikli kodların ortaya çıktığı görüldü. Bu açıklamanın ardında 6199 nitelik kodu nedir? 6199 nitelik kodu ne demektir? 6199 özel şart nedir? 6199 nitelik kodu ne anlama gelmektedir? Kimler 6199 nitelik kodu olan ilanlara başvuru yapabilir? 6199 nitelik kodu hakkında detaylı bilgi gibi çeşitli sorular akıllara geldi. Bu yazımızla sorulara cevap vermeye çalışacağız.

ÖSYM tarafından yayınladığı son kılavuzda yer alan birçok özel koşul ve nitelik kodu ortaya çıktı. Belirlenen kadrolara başvuru yapmayı düşünenler bu kodların ne anlama geldiğini bilmediği için karışıklığa neden oldu. Bu nitelik kodları ilgili detaylı bilgileri yazımızla değiniyoruz. Bu nitelik kodlarından bir tanesi de 6199 nitelik kodudur.

6199 Nitelik Kodu Nedir?

ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS kılavuzunda bulunan 6199 nitelik kodu bir dizi kısıtlamayı getirmektedir. Bazı kadro ve pozisyonlarda yaş şartı 6199 nitelik koduyla belirtilmektedir. 6199 nitelik kodu “Yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak” anlamına gelmektedir.  Bu 6199 nitelik kodu hakkında İçişleri Bakanlığı “gerek görevin niteliği ve gerekse bu görevi yürütecek personelin özellikleri itibariyle, hizmetlerin etkin ve verimli yürütülmesi için otuz yaşını doldurmamış olmak şartının aranmasının uygun olacağının” açıklamasında bulundu. Bu açıklama 6199 nitelik kodunun nedenini belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top