11 Milyon İşçiye Kıdem Müjdesi

Çalışma Bakanı Çelik, “Şu an 11 milyon işçinin sadece yüzde 8’i tazminat alabiliyor. Fon sistemine geçeceğiz” dedi..

Çalışma hayatında önemli değişimler yaşayan Türkiye, kıdem tazminatı ile ilgili de yeni bir döneme giriyor. Çalışma Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili yasal düzenlemeyi önümüzdeki günlerde sosyal tarafların görüşüne açacak.

“MEVCUT HAKLARA DOKUNULMAYACAK”

Hükümet programında da yer alan fon tasarısı daha sonra da Meclis gündemine gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kurulması planlanan Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sabah’a konuşan Çelik, “Kıdem tazminatı ile ilgili yasayı çalışıyoruz. İş güvenliği yasasından sonra bu konuyu sosyal taraflarla görüşeceğiz. Kıdem tazminatı ile ilgili bireysel fon hesabını öngörüyoruz. Hükümet programı fonun kurulması yönünde. Mevcut haklara dokunulmayacak. Mevcut haklar aynen kalsın istiyoruz” dedi.

“DEVELETTE ÇALIŞIYORSA GARANTİSİ VAR”

Türkiye’de kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Çelik, çalışanların yalnızca yüzde 8’inin kıdem tazminatından yararlanabildiğinin altını çiziyor. Buna karşın yüzde 92’inin kıdem tazminatı hakkından yararlanamadığının altını çizen Çelik, “Bu tabloya kim ne diyecek, kim karşı çıkacak. 11 milyon işçi var. Yüzde 8’i 800 bin işçi yapar. Bu 800 bin kişi kıdem tazminatını alacağını varsayıyor. Dolaysıyla işçinin kıdem tazminatı garantisi yok. Devlette çalışıyorsa garantisi var. Onun da sayısı 350 bin kişi” diye konuştu. Bakan Çelik, bunun yerine çalışan herkesin hak ettiği ölçüde yararlanabileceği bir sistem kurmak istediklerini belirtti.

KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNACAK

Kazanılmış hakların korunması üzerine bir sistem kuracaklarını aktaran Faruk Çelik, kıdem tazminatı miktarının ise düşebileceğinin altını çizdi. Çelik, şunları söyledi: “Oransal olarak en yüksek bizde. En az işçinin yararlandığı ama kullandığında da en yüksek tazminatı aldığı bir sistem. Bunu yaygınlaştırıp 1 ay bile çalışanın yaralandığı bir sistem kuracağız. Bu iş kavga konusu değil.”

ensonhaber

1 Reply to “11 Milyon İşçiye Kıdem Müjdesi”

  1. yavuz dedi ki:

    taşören firma üzerinden çalışan bir sürü insan var nasıl çalıştıkları konusunda devlet yetkılılerının hıç ümrunda değil sahit olduğum bi sözleşme maddesinı okudum 25-35 yaş arası bu insan çalışmak zorunda bakıp düşünmüyorkı ya ben 35 den sonra ne yapacağım diye bu insanın en güzel yıllarını al çalıştır sonra ya sözleşme gereyi 35 den yukarı çalışamazsın oldu varmı böyle bir hemde asgarı ucret ne olursa olsun arkadaşlar insan ne iş yaparsa yapsın doktor hitmetli her ne işse ona iş garantisi vereceksin kı zaten babasının malını vermıyor devlet yetkilileri ne yapıyor anlamış değilim o kdar önmeli konular var ve bunların üzerınde hıç bir çalışma yok taşören fırmada çalışan kişilere kurumlarla bir toplu sözleşme yapaılaması şart çalışan acaba işten çıkarılar mı korkusu içerisinde çalışıyor okumuş da hanı deseler okusaydı diyemezler okumuş kurumlarda çalışan her ne iş yaparsa yasın hizmetli,şöför,sağlıkçı hepsine bi toplu sözleşme yapması lazim devlet yetkililerin kesinlikle olması gereken bir şey ne hakları var işten çıksa kidem tazminatı denen birşey yok hastalansa direk işten çıkarılıyor ya o da insan başına herşey gelebilir yeter artık bı şekilde bu işe çözüm bulunsun gerçekten buna çok ihtiyaç var artık herkes işini hakkıyla yapası için profesyonel çalışması için buna çok çok ihitiyaç var zaten maddı imkanları siz düşünün artık 701 lira ile çalışan insanları..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top